Hypermarkety v Polsku prohrály



Hypermarketům se v Polsku nedaří. Na tamním trhu si získaly pouze 13 procent a Poláci místo masového nakupování dávají přednost menším obchůdkům blízko svých domovů. Uvedla to včera agentura ČTK s odkazem na polský list Wprost.
Podle studie firmy AC Nielsen není pro Poláky až tak rozhodující cena. Důležitá je pro ně hlavně kvalita a místo, kde chtěný výrobek seženou. Čím blíže jejich bydlišti, tím lépe.
Osvědčenou kvalitu pak získají ve svých oblíbených obchodech: maso a uzeniny nakoupí u místního řezníka, pečivo zase u pekaře. V Polsku nejsou výjimkou ani nákupy na tržištích. Důvod - zboží je zde kvalitnější než v hypermarketech. Svědčí o tom údaj, že více než polovina každodenních výdajů z domácího rozpočtu Poláků padne na nákup čerstvého zboží.
"Důvod je v sídelní struktuře. V Polsku najdeme více obyvatel v malých obcích, kam hypermarkety neexpandují," uvedl pro HN Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research.

Super je lepší než hyper

Rozkvět v Polsku zažívají malé a střední obchody. Minulý rok jejich počet vzrostl o 54 procent. Více než polovinu ze 1300 supermarketů vlastní polské firmy.
Tohoto polského trendu si povšimly zahraniční koncerny. V červnu otevřel francouzský řetězec Carrefour v Polsku první obchůdek s levným sortimentem Express.
I britské Tesco už navázalo na tento trend a pro Poláky otevřelo sedm obchodů o ploše tisíc metrů čtverečních. Do konce roku k nim chce přidat dalších dvacet. Do třetice se na polský trh chystá příští rok vstoupit také německá síť supermarketů Aldi. Počítá s výstavbou nejméně stovky obchodů.
V současné době má na polském trhu zastoupení většina mezinárodních maloobchodních společností. Přišly sem v letech 1997 až 2003, kdy Polsko zažívalo s velkoobchody boom. Nadšení ale brzy opadlo a začal proces konsolidace. Dnes je na tamním trhu pět hypermarketů na milión lidí a navštěvuje je přibližně třetina Poláků.

Češi hypermarketům fandí

Podobný trend by mohl nastat i na Ukrajině nebo v Rusku. Podle Skály z Incoma Research je v těchto zemích podobná sídelní struktura jako v Polsku. "Na Ukrajině nebo v Rusku ale hypermarketová expanze teprve začíná, proto to zatím nelze srovnávat," tvrdí Skála.
Jako opak Polska se může jevit Česká republika. Více než sedmdesát procent obyvatelstva v hypermarketech nakupuje. Celkem je jich u nás 162. Ale ani trend malých obchodů u nás nezaniká. Jak uvedla tisková mluvčí řetězce Tesco Jana Matoušková, snaží se jejich firma poskytnout zákazníkovi různé možnosti nákupu.
"Kromě klasických hypermarketů nyní začínáme otevírat i menší supermarkety, které slouží k rychlejšímu nákupu," říká Matoušková.
V ostatních zemích střední a východní Evropy je situace různorodá. Podobně jako Česko je na tom Maďarsko, kde do 77 hypermarketů zavítá polovina obyvatel. Naopak Bulhaři upřednostňují spíše pultový prodej a ve velkoobchodech nakupuje pouze dvě procenta obyvatel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist