Čeští podnikatelé jsou přesvědčeni, že současnou politickou situaci nelze řešit jinak než předčasnými volbami. V nich jednoznačně preferují ODS a od budoucí vlády očekávají především důchodovou reformu a zeštíhlení byrokratického aparátu.
Vyplývá to z průzkumu politických a ekonomických preferencí podniků, který na přelomu roku mezi téměř devíti stovkami firem uskutečnila Hospodářská komora.
Nicméně názory malých a velkých podniků se přece jenom liší. Zatímco nadpoloviční většina firem s maximem devíti zaměstnanců je přesvědčená, že předčasné volby se budou konat již v příštím roce, mezi většími společnostmi převládá názor, že předčasné volby se nebudou konat vůbec.
Pro velké firmy je také vůbec nejdůležitější důchodová reforma, mikrofirmy zase preferují pročištění legislativy, tedy méně byrokratických předpisů.

Kdy se půjde volit
Přestože se velké firmy domnívají, že předčasné volby nebudou, za nutné řešení nynější politické situace je považuje nadpoloviční většina dotázaných. Dvaapadesát procent respondentů se totiž domnívá, že současná vyjednávání o vládě skončí krachem.
A jakou vládu očekávají ti, kteří si myslí, že politická jednání skončí dohodou? Více než pětina z nich očekává vznik trojkoalice, každý desátý podnikatel pak předpokládá vznik čtyřkoalice. Ve vznik velké koalice věří jen devět procent dotázaných.
Na otázku, kdy by případně měly být předčasné volby, téměř polovina dotazovaných (45 procent) odpověděla, že je očekává již během následujícího roku. O rok později by se mohly volby uskutečnit podle třetiny podnikatelů, zhruba pětina respondentů si myslí, že předčasné volby se nebudou konat vůbec.

Priority budoucí vlády
Na prvním místě žebříčku se objevuje zeštíhlení byrokratického aparátu. Což je dáno tím, že mezi dotazovanými převažovaly malé podniky a středně velké firmy. Těm nutná administrativa otravuje život nejvíce, stejně jako složité legislativní předpisy.
Velké firmy, které mají víc než 250 zaměstnanců, zase nejvíc volají po důchodové reformě. Od ní si slibují zejména pokles odvodů na sociální pojištění.
Dalšími nejsilnějšími požadavky jsou snižování celkové daňové kvóty a ozdravění veřejných financí. Suma sumárum, podnikatelé doufají, že státu v budoucnu nebudou muset platit tak vysoké daně jako dosud.
Nicméně, rovná daň, kterou v nynější koaliční dohodě slibují ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, podnikatele zas až tolik nezajímá. Ve svých preferencích ji zařadili až na sedmé místo.
Z průzkumu také vyplývá, že zavedení rovné daně daleko více než silné ekonomické společnosti preferují malé firmy a živnostníci.
Poměrně velký význam - šesté a deváté místo žebříčku - dávají podnikatelé reformě zdravotnictví a zvyšování bezpečnosti, tedy reformě policie. Nejméně důležitá je pro ně privatizace státních podniků.
Průzkumu Hospodářské komory se zúčastnilo 893 firem. Šestatřiceti procenty byly zastoupeny malé podniky s deseti až devětačtyřiceti pracovníky, další nejpočetnější skupinou byli živnostníci a mikrofirmy do devíti zaměstnanců (třicet procent). Zhruba desetina odpovědí pak pochází od velkých podniků, které mají více než 250 zaměstnanců.
Ve výzkumu bylo zařazeno nejvíce firem z Jihomoravského kraje, následovaly Praha, Jihočeský a Ústecký kraj. Ty byly zastoupeny stejným dílem.
Čtvrtina dotázaných se zabývá zpracovatelským průmyslem, pětinu respondentů tvořily podniky z oblasti obchodu a stavební firmy.

Co si myslí podnikatelé o politické situaci