Levice by měla školné vítat, míní Švejnar
Profesor Jan Švejnar z Michiganské univerzity v USA je přesvědčen, že zavedení školného by bylo velmi sociální. Stejný názor zní z OECD či Světové banky.
"Levicové strany by měly protestovat proti školám placeným z daní a prosazovat školné. Jinak platí vysokou životní úroveň bohatých vzdělaných lidí na úkor daňových poplatníků. Když se školné platí až z budoucích příjmů a univerzity nabízí sociální stipendia, je to velmi sociální," říká.
V zemích, kde se školné neplatí, se na univerzitu dostane výrazně méně studentů, a většinou jsou to děti z bohatých rodin. Lidé, kteří nedostanou děti na studia, tak platí vzdělání bohatší vrstvy společnosti, která je dokáže proměnit ve výrazně vyšší příjmy. "Vždy nemusí platit ani argument, že se to srovná tím, že z vyšších příjmů vzdělaní zaplatí vyšší daně," tvrdí Švejnar. Řada těch, kdo vystudovali za peníze daňových poplatníků, odejde do ciziny. Společnosti tak investici, kterou do nich vložila, nezaplatí. Právě vzdělaní lidé přitom za prací do ciziny odchází nejčastěji. Na to už dnes doplácí třeba Švédsko nebo Dánsko. Mají kvalitní univerzity, kde se neplatí školné a téměř nejvíce vysokoškoláků v Evropě. I proto však žádají po lidech s vysokými příjmy vysoké daně - a ty je často vyhánějí za hranice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist