Koruna by měla zmizet za pět let


V ní zasedají zástupci všech zainteresovaných resortů a České národní banky.

Tento takzvaný národní plán přijetí eura představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny připravit. "Národní plán je připraven k realizaci v následujících letech, a to jak v oblastech, které nezávisejí na stanovení cílového data zavedení eura, tak i oblastech, ve kterých je určení data klíčové," uvedl národní koordinátor zavedení eura Petr Očko.

Plán mimo jiné stanovuje, že korunovými bankovkami a mincemi bude možné platit ještě dva týdny po přijetí eura v Česku.

Případné námitky k plánu mohou ještě jednotlivé resorty předložit během připomínkového řízení. Vzhledem k dohodě v rámci koordinační skupiny se však už zásadní změny neočekávají.

Vládě má být plán předložen do konce března, poté bude dokument k dispozici veřejnosti.

Podle národního plánu budou mít obchodníci povinnost uvádět ceny v korunách i eurech už pět měsíců před zavedením společné evropské měny a celý rok poté. Toto opatření má bránit neopodstatněnému zvyšování cen.

Plán předpokládá i další opatření v boji proti inflaci včetně dohod mezi státem a sdruženími maloobchodníků.

Lidé si budou moci vyměnit korunové bankovky a mince v komerčních bankách ještě během šesti měsíců po startu eura. Česká národní banka pak bude přijímat korunové mince dalších pět let. Doba na výměnu bankovek zatím nebyla stanovena.

Česká republika původně plánovala, že přijme euro v roce 2010. Brání jí v tom však vysoký deficit veřejných financí.

Se zavedením evropské měny euro v Česku by letos v lednu podle průzkumu CVVM souhlasilo 50 procent obyvatel. Jejich počet se v porovnání s loňským dubnem zvýšil na úkor těch, kteří nemají na přijetí eura jednoznačný názor. Podíl odpůrců zavedení eura naopak zůstal na 43 procentech, v předchozích letech se zvyšoval.

CVVM upozornilo, že od roku 2001 v české společnosti stále ubývá lidí, kteří nemají na otázku zavedení eura kladnou nebo zápornou odpověď. V lednu jich bylo jen sedm procent, loni v dubnu 12 procent. Podle údajů CVVM mělo nejsilnější podporu euro mezi Čechy v říjnu 2003, kdy by výměnu korun za eura uvítalo 58 procent dotázaných. Ve stejném období byla proti zavedení necelá třetina společnosti.

Lednové výsledky CVVM zhruba odpovídají průzkumu STEM ze závěru loňského roku, podle něhož přijetí eura podporovalo 47 procent lidí, přičemž opačný názor ale mělo 53 procent dotázaných. Při vstupu do unie se Česko zavázalo, že zavede euro, aniž by se však stanovilo přesné datum jeho zavedení.

Bývalá vláda se už loni na podzim rozhodla ustoupit od dříve předpokládaného přijetí eura v roce 2010. Tento termín se vzhledem k vysokému schodku veřejných financí ukázal nereálný. Poukázala na to začátkem prosince i Evropská komise v pravidelné hodnotící zprávě.