Vyplácet zaměstnancům "pouze" platy už dnes nestačí. Kromě mezd firmy stále častěji sázejí i na nejrůznější benefity - stravenkami počínaje, dovolenými, služebními automobily a byty konče.
Zejména v Praze, kde je největší nedostatek pracovníků, jsou zaměstnanecké výhody hlavní cestou, jak se společnosti snaží získat nové pracovní síly a udržet ty stávající.
"Z našeho průzkumu vyplývá, že mezi nejběžnější benefity se řadí stravenky, občerstvení a nápoje na pracovišti, jazykové kurzy a týden dovolené navíc," potvrzuje Aleš Křížek z personální společnosti Robert Half International.
V mnoha společnostech zaměstnanci dostávají také "dárky" podle profesního zaměření firmy. Například pivovary rozdávají poukázky na odběr piva, letecké společnosti levné letenky a automobiloví výrobci slevy na vlastní výrobky.
"Zaměstnancům nabízíme prodej nových a ojetých vozů za zvýhodněnou cenu, ale i celou řadu mimořádných akcí během roku. Součástí bonusů pro zaměstnance je také zvýhodněný prodej originálních dílů a příslušenství," říká Marcela Sedláčková z personálního oddělení Škoda Auto.
Manažeři mají větší výhody
Celkem společnosti svým zaměstnancům vyplácejí více než tři desítky nejrůznějších výhod a bonusů. Výrazně se přitom liší nabídka výhod určená "obyčejným zaměstnancům" a pracovníkům na manažerských pozicích.
Zatímco ti první si většinou vystačí s nápoji na pracovišti, případně zvýhodněnými půjčkami, pojištěním a poukázkami do fitcenter, manažeři a pracovníci na vyšších pozicích při svém nástupu automaticky dostanou služební notebook s možností připojení k internetu, mobilní telefon pro soukromé účely i automobil.
"Část našich zaměstnanců má nárok na služební automobil i pro soukromé účely a paušál na tisíc kilometrů zdarma. Kromě toho máme i služební byt pro mimopražské zaměstnance," potvrzuje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Seznam.cz.
Zaměstnancům, kteří nemají k dispozici byty, zase některé firmy přispívají na ubytovnu. "Mezi výhody které jsou hrazeny ze sociálního fondu Sazky, patří například příspěvky na ubytování mimopražských zaměstnanců v podnikové ubytovně," dodává Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí společnosti Sazka.
Pracovníci Sazky se navíc mohou spolehnout na bezúročné půjčky, odměny při životních a pracovních výročích či cenově zvýhodněné zájezdy v tuzemsku i zahraničí.
Další firmy nabízejí proplácení městské hromadné dopravy a příspěvky na školení.
Tábory pro děti i akcie
V některých firmách mohou zaměstnanci dosáhnout i na akcie společnosti. Zatímco například Zentiva je nabízí pouze svým klíčovým manažerům, ve Vodafone má každý zaměstnanec automaticky nárok na určitý počet akcií společnosti.
Stále populární jsou ve firmách i dětské tábory, permanentky na sportoviště, poukázky na vitamíny či lístky na divadelní představení.
Personální agentury ale s nadsázkou upozorňují, že někdy se pracovní benefit může firmě negativně vrátit. "Třeba příspěvky na sport jsou oblíbeným benefitem, dokud se nezraní půlka vývojového týmu," říká Jan Bílek z Robert Half Internetional.
Mnohdy si firmy se systémy odměn docela "vyhrají". To potvrzuje i příklad Vodafone: "Jednou z možností benefitů pro zaměstnance je takzvaný systém kafetérie - každý zaměstnanec získá určitý počet bodů, které může využít třeba jako příspěvek na dovolenou, vstupné do fitcenter či na jazykové kurzy," říká Jakub Hrabovský, mluvčí Vodafonu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist