Václav Babinský je bezesporu nejslavnější český loupežník. A tomu odpovídá i místo jeho posledního odpočinku. Hrob na hřbitově v pražských Řepích je dokonce čím dál "výstavnější." Nejprve vypadal jen jako bezejmenný kopeček hlíny, později byl označen obyčejnou deskou a dnes tu stojí ohromný pomník. Slušná kariéra na zločince, nad kterým soud vynesl ortel: vinen loupežnou vraždou, loupeží, vloupáním a krádeží, veřejným násilím a podvodem.
"Myslím si, že určitě má právo na nějaký pomníček," říká zastupitel Prahy 17 Jaroslav Hájek, z jehož iniciativy nechal úřad veliký náhrobek vyrobit. Popularita legendárního psance neslábne ani 127 let po jeho smrti. "Ty květiny a svíčky mu sem dávají úplně cizí lidé," potvrzuje Hájek.
Bral bohatým...
Za romantický obraz hrdiny, který bohatým bral a chudým dával, mohou kramářské písničky a "šestákové" romány z 19. století. Počátkem století dvacátého těmto smyšlenkám dodal punc věrohodnosti E. E. Kisch, který o Babinském napsal slavný fejeton.
O vylepšení svého "image" se na sklonku života staral i sám Babinský, když si z historek o své osobě vybíral ty nejzajímavější, které pak vyprávěl v hospodách na Bílé Hoře a Pohořelci nadšeným studentům.
Skutečnou povahu jeho skutků však asi nejlépe vystihl Zdeněk Rytíř veršem "bral bohatejm, koneckonců chudej nic nemá." V roce 1922 vydal novinář Karel Novotný publikaci Babinský - obraz doby a populárního loupežníka, založenou na výňatcích ze soudních fasciklů z let 1828 - 1841. Šlo o podrobný rozbor soudního spisu, z něhož vyplývá, že Babinského obvinili z dvanácti zločinů a kdyby mu nedokázali pouhou polovinu, vzpomínalo by se na něj dnes jako na chladnokrevného gangstera.
V seriálu Slavné historky zbojnické, kde hrál Babinského Radek Brzobohatý, utekl mladý Václav kvůli nešťastné lásce z vojny, a tím začala jeho dráha soucitného psance. Ve skutečnosti se z armády dostal tak, že simuloval šílenství, a svým dalším chováním připomínal spíše jinou Brzobohatého roli - všeho schopného agenta Bláhu. V akcích jeho bandy neměl soucit místo. Babinský vlastnil několik falešných průkazů totožnosti a na Kokořínsku řádil tak intezivně, že tím nepřímo ovlivnil K. H. Máchu při psaní Cikánů a Máje.
"Na smrtelné posteli řekl svému zpovědníkovi, že nikoho nezabil," obhajuje Hájek loupežníka, který po propuštění pracoval jako zahradník v klášteře. Faktem ale je, že Babinského usvědčili z loupežné vraždy, a sugestivní je i rozbor neobjasněných zločinů z míst, kde se tehdy "náhodou" vyskytoval.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist