Většina výhod zlatých karet se vztahuje k cestování. Vyplatí se proto nejvíce tomu, kdo často jezdí do zahraničí. S touto kartou má možnost získat pojištění proti jejímu zneužití i cestovní pojištění. To se často vztahuje nejen na držitele karty, ale celou rodinu. Součástí pojištění jsou i asistenční služby.

070523_34.jpg

"Při platbách v cizině lze využít výhodnějšího směnného kurzu. Platby kartou u obchodníků v zahraničí jsou bez jakýchkoliv poplatků," vysvětluje Tomáš Kopecký z externí komunikace ČSOB.

Ke zlaté kartě neodmyslitelně patří i programy umožňující přístup do obtížněji dostupných míst. Program Priority Pass umožňuje přístup do VIP salonků na letištích ve větších městech světa. A kupříkladu díky programu IAPA (například Raiffeisenbank, HVB Bank, Bawag Bank) může majitel karty získat až 50 procent slevy z cen ubytování v hotelích po celém světě. A také 30 procent slevy z cen autopůjčoven a v některých obchodních řetězcích.

K programu také patří ochrana a vyhledávání ztracených zavazadel a klíčů. Organizace navíc nabízí i slevy v golfových klubech a členství v jiných soukromých klubech.

Výhodnější poplatky

Majitel zlaté karty může využívat řady dalších výhod. Například má nastaveny vyšší limity pro obchodní transakce a výběry z bankomatu. Pohybují se od 100 do 600 tisíc týdně. Většina bank je přitom ochotná je nastavovat dle přání klienta, pokud se prokáže dostatečnou bonitou.

Banky navíc zvýhodňují některé běžné poplatky, jako třeba za výběr z bankomatu. Například u Bawag Bank zaplatíte za výběr z bankomatu nezávisle na bankovním ústavu 6,50 koruny. To je však oproti 3500 korunám za vedení ročně relativně nedůležité.

Nejen pro bohaté

Zatímco dříve si zlatou kartu mohl pořídit pouze ten, kdo měl na účtu v průměru sto tisíc, dnes už to neplatí. Má to však háček. "Podmínkou pro vydání zlaté karty je průměrný zůstatek na účtu po dobu jednoho měsíce ve výši 80 tisíc korun. Nebo průměrný zůstatek po dobu tří měsíců ve výši 50 tisíc korun," vysvětluje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí eBanky.

Banky k posuzování potenciálního držitele karty přistupují individuálně. Zlatou kartu může dostat často i nový klient, pokud splní bankou stanovené příjmy a zůstatky na účtě. Například Česká spořitelna požaduje, aby měl sporožirový účet po dobu tří měsíců.

U Komerční banky a Waldviertler Sparkasse von 1842 stačí jeden měsíc, a banka vám kartu vydá. Většina bank tak činí zdarma. Za rok klient platí pouze za vedení karty, a to kolem čtyř tisíc korun. To je cena večeře v luxusní restauraci nebo levnější pokoj v pětihvězdičkovém hotelu. Ale třeba Komerční banka či Raiffeisenbank nabízí zlaté karty jako součást prémiových účtů. Za vedení karty pak klient nic neplatí. Stačí jen zažádat, poctivě platit za vedení účtu a karta je vaše.

Je libo platinu?

Pokud je vám zlatá karta málo, můžete si pořídit i platinovou. Nabídka je však v tomto ohledu v Česku zatím omezená. Platinovou kartu od společnosti Visa nabízí jako jediná v republice Živnostenská banka. A to za 7000 korun na rok a pouze svým privátním klientům. Těch je zatím sto.

Platinovou kartu od American Expressu dostane pouze ten, který je ochoten platit 400 dolarů (asi 8400 Kč). Platinové či titanové karty, zatím pouze v Americe, umožňují ještě větší komfort za vyšší cenu. Získat je můžete od společnosti American Express. O tyto karty není zatím velký zájem.

Podle generálního ředitele společnosti Mastercard pro Českou republiku Jana Čarného je trh s drahými kartami nenasycený. "Prestižních karet je v tuto chvíli na českém trhu v řádech jednotek procent. Zatímco v západní Evropě se podíl premium karet v porovnání se všemi kartami pohybuje kolem 15 až 20 procent," říká.

Podle informací tiskových mluvčí jednotlivých bank žádná z nich v současné době o nabízení platinové karty neuvažuje.