Starobní důchod je jedním ze šesti druhů důchodů. Oproti ostatním, například invalidnímu, pozůstalostnímu, se však liší tím, že se vztahuje téměř na každého.
Nárok na důchod vzniká každému v jinou dobu. Muži odcházejí do důchodu později, v šedesáti letech. Důchodový věk žen je v rozmezí od padesáti tří do padesáti sedmi let a liší se podle počtu vychovaných dětí.
Tato hranice odchodu do důchodu se však týká pouze mužů a žen, kteří důchodového věku dosáhli do konce roku 1995.
V důsledku stárnutí obyvatelstva se věková hranice odchodu do důchodu pravidelně zvyšuje. Za každý další započatý rok po roce 1995 se k ní připočítávají dva měsíce u mužů a čtyři měsíce u žen.
Podle současných zákonů po roce 2012 bude důchodový věk pro muže šedesát tři let a pro ženy od padesáti devíti do šedesáti tří let, podle počtu vychovaných dětí.
To se však samozřejmě může ještě změnit. Pokud se bude demografický vývoj obyvatelstva zhoršovat více, než se předpokládá, má vláda dobrý důvod k upravení těchto hranic.
Čeští důchodci jsou však na tom ještě dobře. Například v Norsku, Dánsku či na Islandu se běžně odchází do důchodu až v 67 letech.
V kolika letech půjdete do důchodu?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist