Boháči ve světě mají stále více peněz. Majetek osob, které vlastní více než milion dolarů, loni stoupl o 11,4 procenta na celkovou částku 37,2 bilionu dolarů. A to přesto, že jich za poslední rok přibylo "jen" 8,3 procenta a v elitním klubu je již 9,5 milionu lidí.
Růst majetku dolarových milionářů je podle nejnovější Zprávy o světovém bohatství 2007, prezentované včera společnostmi Capgemini a Merrill Lynch, nejrychlejší za posledních sedm let.
Velmi svižně se ale rozrůstá i majetek těch úplně nejbohatších. Podle zprávy jich bylo loni celkem 94 970, což je o 11,3 procenta více.
Více peněz díky HDP
Nejvíce majetku nahromadili milionáři v Severní Americe, a to celkem 11,3 bilionu dolarů. Na druhé příčce se umístili majetní z Evropy s 10,1 bilionu dolarů, za nimi pak asijsko-pacifická oblast (8,4 bilionu). Počet bohatých lidí ale stoupal nejrychleji na rozvíjejících se trzích, jako jsou Singapur, Indonésie, Indie, Brazílie či Rusko.
Boháčům k růstu jejich majetku pomohlo především téměř čtyřleté posilování světových akciových trhů a nárůst HDP.
V Africe a na Středním východě pomohly k nárůstu velmi bohatých osob vysoké ceny ropy, které podpořily růst reálného HDP v zemích kolem Perského zálivu. Africké země, které vyvážejí suroviny, také těžily z rostoucích celosvětových cen energií.
V porovnání s rokem 2005 změnili loni bohatí lidé strukturu svých investic, uvádí dále studie. Trendem nyní bylo spíše investování do nemovitostí, které se díky změnám v legislativě řady zemí stalo více likvidním a průhledným. Tyto investice podpořila také vysoká výnosnost komerčních realit a nemovitostních fondů.
Objem investic do nemovitostí dosáhl částky 682 miliard dolarů, což je oproti roku 2005 o 38 procent více.
Běžným jevem v loňském roce bylo, že zámožní investoři přesouvali své fondy ze Severní Ameriky, Asie a Pacifiku na evropský kontinent. "Přesun investic je způsoben tím, že ekonomická data přicházející ze střední a východní Evropy jsou v posledních měsících výrazně lepší než ta z nejvyspělejších ekonomik," vysvětlil to analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Růst majetku zpomalí
Studie však zároveň upozornila na fakt, že zpomalující se světová ekonomika by mohla v nadcházejících letech tempo růstu bohatství přibrzdit."Spousta ekonomik začíná zpomalovat. Budoucí vývoj ohrožují především ceny energie a geopolitické konflikty ve světě," cituje agentura Reuters ze studie. Zpomalení se týká hlavně Severní Ameriky, ale i Asie a Latinské Ameriky.
Do roku 2011 by bohatství ve vlastnictví velmi bohatých osob mělo dosáhnout hranice 51,6 bilionu dolarů při průměrných ročních přírůstcích 6,8 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist