Milionáři na celém světě věnují stále více peněz na dobročinné účely a napodobují tak filantropy, jako je zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo finanční investor Warren Buffet. Celkově vloni bohatí a super-bohatí darovali zhruba 285 miliard dolarů. Studie o dolarových milionářích výdaje na charitu letos sledovala vůbec poprvé.

Ve skupině lidí, kteří disponují likvidním jměním ve výši nejméně jednoho milionu dolarů, odpovídá uvedená suma zhruba sedmi procentům jejich majetku. Lidé, jejichž majetek průměrně dosahuje 30 milionů dolarů, dokonce na dobročinné účely věnovali každý desátý dolar.

Jen pro srovnání: u lidí s průměrným platem na dary dávají zhruba 1,5 procenta svých příjmů. Více peněz podle studie darují ti lidé, kteří ke svému bohatství přišli vlastní zásluhou, než ti, kteří jej zdědili.

Co se týče národností - darují nejvíce milionáři a miliardáři z USA a Asie, průměrně každý sedmý boháč a každý čtvrtý "super-boháč". V Evropě a na Dálném východě to byl jen každý čtrnáctý. Nejméně k dobročinnosti tíhnou zámožní v Latinské Americe, jen zhruba tři procenta.

"Celkově pozorujeme postupnou profesionalizaci takových investic," řekla listu Handelsblatt Christine Stapfová, spoluautorka studie. Bohatí se tím podle ní snaží nasazené dary spravovat jako investici, aby dosáhli maximálního "sociálního výnosu".

Rozmach dobročinnosti se například v Německu odráží i do rozmachu nadací. Každý rok jich je zde podle Spolkového svazu nadací založeno 900. To potvrzuje také Jörg Liesner, odborník na nadace u banky Berenberg Bank. "Existuje přímá úměra mezi rostoucím majetkem a touhou něco společnosti vrátit," tvrdí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist