Chcete studovat ve Francii? Od poloviny června mají čeští zájemci možnost zajít do Francouzského institutu ve Štěpánské ulici v Praze do jedinečného informačního centra CampusFrance a třeba se on-line přihlásit na francouzskou univerzitu.
Francie není jen velkou zemí umění a kultury a první turistickou destinací na světě. Je také starým národem oddaným vzdělání, vědě a jedním z prvních center vědeckého a technologického novátorství. Díky svým prestižním univerzitám a vysokým školám zaujímá Francie třetí místo na světě v počtu přijatých zahraničních studentů.
Nový prezident Nicolas Sarkozy, který chce vzdělanost posunout ještě výše na žebříčku hodnot národa, se rozhodl významně povznést již privilegované postavení školství. Chce posílit autonomii jednotlivých vzdělávacích zařízení, navýšit rozpočet pro výzkum a vývoj, zlepšit postavení vyučujících a obnovit autoritu učitelů. Cílem těchto reforem je posílit pozici Francie ve světě, kde je vzdělanost měřítkem rozvoje.
Již nyní však francouzské školství přitahuje Čechy. Více než 2 200 jich studuje na univerzitách a lyceích ve Francii, ale také v České republice, kam francouzská vláda investovala od roku 1989 nemalé prostředky. Francie se tak stala druhou nejoblíbenější destinací mladých Čechů, hledajících otevřenost ducha v současném kosmopolitním světě.
Ve francouzské škole od tří do osmnácti let
Francie nabízí českým rodinám tři možnosti vzdělání la franćaise od tří let do maturity. V Praze je Francouzské lyceum otevřeno nejen zde žijícím Francouzům, ale i českým občanům. Nyní zde studuje více než 200 Čechů v souladu s francouzským systémem a osnovami, jež kladou důraz na rozvoj kritického ducha a osobnosti.
Do dvojjazyčných francouzko-českých tříd se mohou české děti zařadit kolem 10. roku věku. Vynikající výsledky při maturitách a přijímacích zkouškách na vysoké školy svědčí o vysoké kvalitě tohoto druhu vzdělávání, poskytovaného v řadě zemí. A letos mohli rodiče spatřit na chodbách lycea Breda Pitta a Angelinu Jolie, kteří si během natáčení v Čechách vybrali toto zařízení pro své dítě.
Další možností vzdělávání jsou tzv. české sekce ve Francii. Po první světové válce se Francie rozhodla každoročně přijmout množství českých žáků do několika vybraných lyceí. Tyto české sekce jsou výsledkem nadstandardních československo-francouzských vztahů z doby 1. republiky. Po čtyřicetileté odmlce za totalitního režimu došlo k obnovení této tradice po roce 1989.
Čtyřicet českých studentů je tak každoročně přijímáno Daudetovým lyceem v Nemes a Carnotovým lyceem v Dijonu na tři poslední roky gymnaziálního studia včetně maturity. Jejich pobyt je spolufinancován vládami obou zemí, přičemž ČR je jednou z mála zemí, která realizuje s Francií tento druh spolupráce.
Navíc Dijon, město nakloněné Čechům, otevřel před několika lety detašovaný kampus pařížského Institutu politických studií. Dijonský ústav se tematicky orientuje na rozšířenou Evropskou unii a přijímá studenty ze střední Evropy, tedy i z ČR. Současným ředitelem je Lukáš Macek, bývalý český student Carnotova lycea v Dijonu.
Třetí možností, jak poskytnout svým dětem francouzské vzdělání, jsou dvojjazyčné frankofonní sekce na čtyřech českých gymnáziích. Patří k nim pražské Gymnázium Jana Nerudy, brzněnské Gymnázium Matyáše Lercha, Coubertinovo gymnázium v Táboře a Slovanské gymnázium v Olomouci. Ve dvojjazyčných třídách v šestiletém modulu studuje více než 800 žáků. Během prvních dvou let se studenti intenzivně věnují francouzštině, kterou mají 9 hodin týdně. V dalších 4 letech následuje výuka matematiky, fyziky, chemie, dějepisu a zeměpisu ve francouzštině. Část profesorů pochází z Francie. Studium slučuje českou pedagogickou tradici založenou na encyklopedických vědomostech a francouzskou tradici podporující argumentační schopnosti. Po absolvování dvojjazyčné maturity mají studenti česko-francouzský kulturní profil, velmi žádaný na trhu práce. Důkazem kvality těchto zařízení je 95% úspěšnost v přijímacím řízení na vysokých školách.
Češi na univerzitách ve Francii
Francie je po Německu druhou nejoblíbenější destinací českých studentů. Jejich počet je stále na vzestupu, nyní studuje na francouzských vysokých školách více než 800 Čechů. Ti vyhledávají Francii, protože nabízí rozmanitou škálu studijních oborů na vysoké úrovni, přičemž zápisné patří mezi nejnižší na světě.
Francouzská kultura a umění žít vytvářejí příjemné studijní prostředí a pobyt na francouzském území přispěje k dokonalému ovládnutí tohoto významného evropského a světového jazyka. Češi také pozitivně přijímají skutečnost, že ve Francii není úředně žádný rozdíl měti francouzskými a zahraničními studenty. Přijímací podmínky jsou pro všechny stejné a totéž platí o diplomech a zápisném. Více než 200 Čechů patří v současné době mezi stipendisty francouzské vlády. Další přijíždějí do Francie v rámci programu Erasmus.
Pro mladé Čechy, kteří si přejí francouzský typ vysokoškolského studia a zároveň nechtějí vycestovat, je možností sedm frankofonních pracovišť na univerzitách v Praze, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích. Studuje zde 300 studentů, kterým přednáší část českých a část francouzských pedagogů. Tento typ vzdělávacích ústavů existuje v oborech jako například právo, veřejná správa, evropská studia a strojírenství, a to ve formě bakalářského a magisterského studia. Studium je zakončeno stáží ve Francii a nezřídka se absolventům hned nabízí pracovní uplatnění, například ve francouzských firmách působících v ČR.
S elánem do dalších studentských výměn
Plánované francouzské a následně české předsednictví Evropské unie významně posílilo vztahy obou zemí. V rámci tohoto oživení Francie iniciovala nové projekty spolupráce v oblasti školství. V prostorách Francouzského institutu v Praze ve Štěpánské 35 byla 13. června otevřena kancelář CampusFrance, první svého druhu v Evropě.
Jejím posláním je poskytnout Čechům veškeré informace a poradenství ohledně studia ve Francii a též nabízí možnost přihlášení na univerzity ve Francii on-line.
Další projekty jsou ve stadiu příprav. Vzniká projekt pro univerzity obou zemí, jehož cílem je vytvoření sdružených studijních programů, které umožní studentům začít studium v jedné zemi a pokračovat v druhé a získat tak dva diplomy či jeden sdružený diplom platný v České republice i ve Francii.
Autor je Rada pro kulturu a spolupráci na Francouzském velvyslanectví v ČR.
Zdroj: Komerční příloha Hospodářských novin
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist