Celkem pět konfliktů jitří spory mezi ČSOB a ministerstvem financí. Stát proto minulý týden zažaloval banku u arbitráže o 26,7 miliardy korun. Chce dokázat, že ČSOB získala zkrachovalou IPB nekalým způsobem.

Není ovšem vyloučeno, že si ministerstvo s bankou opět sednou k jednacímu stolu a spory vyřeší, uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Ekonom šéf právního odboru ministerstva Radek Šnábl.

"Zůstalo celkem pět konfliktních oblastí," tvrdí Šnábl. "Nejsou to pouze známé pohledávky s právní vadou, ale také odlišné chápání státních záruk v arbitráži o čtyřicet miliard, kterou proti ČSOB vede společnost General Factoring, dořešení Kajmanských fondů, převod dosud nevypořádaných aktiv z ČSOB na stát a konečně jsou to některé právní náklady, které chce banka uhradit."

Žalobu na banku stát podle Šnábla podal proto, že se k soudu obrátila samotná ČSOB. Ta po státu v arbitráži požaduje 1,6 miliardy korun. "Pečlivě studujeme žalobu ČSOB na stát. Banka v ní použila některé nové argumenty, podle mého názoru výhodnější pro nás," uvedl Šnábl. Ministerstvo bylo podle něj překvapeno, že se banka ke sporu odhodlala. "Její právní definice jsou třaskavé a mohou se otočit proti nim. S definicemi souhlasíme, pouze z nich vyvozujeme opačné závěry. Možná je strategie ČSOB mistrná. Jsem velmi zvědav, co po naší žalobě banka učiní. Zasedne ke kulatému stolu? Nebo přitvrdí?" ptá se Šnábl.

Šéf ministerských právníků obhajuje i utajování dohody s japonskou bankou Nomura, která spoluvlastnila IPB před krachem.

Šnábl tvrdí, že toto utajení je užitečné právě vzhledem k probíhajícímu sporu s ČSOB. Česko nyní čeká na vyčíslení částky, kterou bude Nomuře muset zaplatit - jisté je, že ze státního rozpočtu odejde maximálně sedm miliard korun.

Dohoda, jež měla být podle původních záměrů zveřejněna, zůstává stále tajná. "Tím, že jsme dohodu utajili, jsme mohli dopočítat řadu věcí a lépe hájit ekonomické zájmy státu," tvrdí Šnábl.

Podle něj není vyloučené, že se nakonec stát dohodne i s ČSOB. "Bez ohledu na létající sumy je třeba maximálně se snažit o nalezení smírného řešení akceptovatelného pro obě strany. Abychom se vyhnuli tomu, že se ministerstvo bude šest nebo sedm let arbitrovat s největší bankou v zemi," dodal Šnábl.


Celý rozhovor vychází v dnešním vydání Ekonomu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist