Počátkem týdne francouzský premiér Francois Fillon své spoluobčany pěkně vylekal. "Stát je na mizině," prohlásil. Prohlášení zřejmě zaskočilo i Elysejský palác a prezidenta Nicolase Sarkozyho, který na něj oficiálně nijak nereagoval. Jen svým blízkým se údajně svěřil: "Fillon mě dovádí k šílenství."

Není divu. Pět měsíců po zářném volebním vítězství Sarkozyho jsou z vládního tábora slyšet hlasité neshody. Kvůli prázdné státní pokladně je totiž prezidentův tým pod rostoucím tlakem.

Navíc nyní ministryně hospodářství a financí, Christine Lagardeová, předložila první návrh rozpočtu. Jeho hlavní poselství - ani v roce 2008 Francie šetřit nebude.

Dluhy, dluhy, dluhy


Lagardeová pro příští rok plánuje nové úvěry ve výši 41,7 miliardy eur, tedy o něco více než letos. K tomu je ještě třeba připočítat 8,9 miliardy eur, které chybějí ve fondech sociálního pojištění.

Podíl státního deficitu vůči HDP tudíž v příštím roce jen mírně klesne na 2,3 procenta. Francouzům tak i nadále zůstanou dluhy, které v současnosti dosahují 1,15 bilionu eur. Tato suma odpovídá zhruba 64 procentům HDP Francie.

Situace by se ale ještě mohla zhoršit. Návrh rozpočtu se totiž zakládá na optimistické prognóze, že v letošním i příštím roce bude francouzská ekonomika růst tempem 2,25 procenta. Nezávislí ekonomové ale pro letošek počítají s růstem jen kolem 1,8 procenta a ani v roce příštím podle nich nelze věřit v přílišné zlepšení.

Státní kasu navíc stále více bude zatěžovat na jaře schválené snížení daní a vyšší úroky z úvěrů.

"Důsledkem tedy je, že v letech 2007 a 2008 deficit rozpočtu bude vyšší, než ministryně počítá," soudí Mathilde Lemoineová, hlavní ekonomka HSBC France.

Kritika z unie


Tento stav budí nespokojenost i v partnerských státech Francie z eurozóny. Hlasitě například "velké problémy ve státních financích" druhé největší zemi v eurozóně vytkl šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Podobného názoru je i eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia. "Velmi pozorně vývoj sledujeme," uvedla jeho mluvčí. Stále jasněji se totiž rýsuje, že Francie nedokáže udržet úsporný kurs unie.

Závazek zní - ročně snižovat deficit o 0,5 procenta a do roku 2010 předložit vyrovnaný rozpočet. Francie zatím porušuje oba závazky, podle Sarkozyho totiž vyrovnaného rozpočtu dosáhne nejdříve v roce 2012.

Jak s laxní rozpočtovou politikou naložit, zjevně neví ani vláda. Premiér Fillon a ministryně Lagardeová tlačí na to, aby stát šetřil a rychleji provedl slíbené reformy.

Na ty ale prezident Sarkozy příliš nespěchá. Růst chce popohnat prostřednictvím daňových úlev a sociálních reforem.