Počátkem týdne francouzský premiér Francois Fillon své spoluobčany pěkně vylekal. "Stát je na mizině," prohlásil. Prohlášení zřejmě zaskočilo i Elysejský palác a prezidenta Nicolase Sarkozyho, který na něj oficiálně nijak nereagoval. Jen svým blízkým se údajně svěřil: "Fillon mě dovádí k šílenství."
Není divu. Pět měsíců po zářném volebním vítězství Sarkozyho jsou z vládního tábora slyšet hlasité neshody. Kvůli prázdné státní pokladně je totiž prezidentův tým pod rostoucím tlakem.
Navíc nyní ministryně hospodářství a financí, Christine Lagardeová, předložila první návrh rozpočtu. Jeho hlavní poselství - ani v roce 2008 Francie šetřit nebude.
Dluhy, dluhy, dluhy
Lagardeová pro příští rok plánuje nové úvěry ve výši 41,7 miliardy eur, tedy o něco více než letos. K tomu je ještě třeba připočítat 8,9 miliardy eur, které chybějí ve fondech sociálního pojištění.
Podíl státního deficitu vůči HDP tudíž v příštím roce jen mírně klesne na 2,3 procenta. Francouzům tak i nadále zůstanou dluhy, které v současnosti dosahují 1,15 bilionu eur. Tato suma odpovídá zhruba 64 procentům HDP Francie.
Situace by se ale ještě mohla zhoršit. Návrh rozpočtu se totiž zakládá na optimistické prognóze, že v letošním i příštím roce bude francouzská ekonomika růst tempem 2,25 procenta. Nezávislí ekonomové ale pro letošek počítají s růstem jen kolem 1,8 procenta a ani v roce příštím podle nich nelze věřit v přílišné zlepšení.
Státní kasu navíc stále více bude zatěžovat na jaře schválené snížení daní a vyšší úroky z úvěrů.
"Důsledkem tedy je, že v letech 2007 a 2008 deficit rozpočtu bude vyšší, než ministryně počítá," soudí Mathilde Lemoineová, hlavní ekonomka HSBC France.
Kritika z unie
Tento stav budí nespokojenost i v partnerských státech Francie z eurozóny. Hlasitě například "velké problémy ve státních financích" druhé největší zemi v eurozóně vytkl šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.
Podobného názoru je i eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia. "Velmi pozorně vývoj sledujeme," uvedla jeho mluvčí. Stále jasněji se totiž rýsuje, že Francie nedokáže udržet úsporný kurs unie.
Závazek zní - ročně snižovat deficit o 0,5 procenta a do roku 2010 předložit vyrovnaný rozpočet. Francie zatím porušuje oba závazky, podle Sarkozyho totiž vyrovnaného rozpočtu dosáhne nejdříve v roce 2012.
Jak s laxní rozpočtovou politikou naložit, zjevně neví ani vláda. Premiér Fillon a ministryně Lagardeová tlačí na to, aby stát šetřil a rychleji provedl slíbené reformy.
Na ty ale prezident Sarkozy příliš nespěchá. Růst chce popohnat prostřednictvím daňových úlev a sociálních reforem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist