Šest týdnů před plánovaným koncem jednání o statutu Kosova (10. prosince) se NATO a Evropská unie připravují na oddělení země od Srbska. Handelsblattu to řekl jeden z diplomatů aliance v Bruselu, který nicméně podotkl, že nechce předjímat závěr jednání.
Obdobně se vyjádřil i jeden z diplomatů unie. Přestože podle něj všichni ještě doufají, že se Kosovo-Albánci a Srbové dokážou dohodnout, již nyní je jasné, že se po konci jednání Evropská unie v prosinci zahájí misi v Kosovu. Na dosud největší zahraničně politickou akci by mělo být vysláno až 1800 policistů, soudců a prokurátorů.
V tom, zda je oddělení Kosova politicky smysluplné, Evropané zajedno nejsou. Tomuto řešení se brání především Řecko a Kypr, které se obávají toho, že by Kosovo mohlo sloužit jako precedent pro Tureckem obsazený severní Kypr. Další skeptici jako Španělé či Slováci naopak očividně svůj názor změnili. Portugalsko, které nyní unii předsedá, proto doufá, že všech 27 členských států se již brzy ve svém postoji shodne.
Řešení se očividně rýsuje také v otázce, jaký právní základ by mise v Kosovu měla. Dosud Brusel vycházel z toho, že nový status země bude muset pojistit rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jelikož ale Rusko pohrozilo vetem, nelze s touto variantou počítat. Právní experti v Bruselu proto nyní našli trik, jak to obejít: stávající rezoluce 1244 o Kosovu z roku 1999 by podle nich měla stačit. OSN by se pak nemuselo věcí znovu zabývat, stačilo by jen apelovat na EU a Nato, aby využili stávající rezoluce.
Tato varianta se zamlouvá také NATO. "Hlavní věc je, abychom měli právní podklad," řekl jeden z odborníků na setkání ministrů obrany aliance v nizozemském Noordwijku. Tím, že rezoluce pokrývá i stávající misi KFOR, může ji legitimovat i nadále, a to za jiných podmínek. Někteří experti před jejím využitím však varují: mise nemůže odstartovat v "právním vakuu". V úvahu přichází podle nich odvolání na rezoluci až ve chvíli, kdy Kosovo jednostranně nevyhlásí nezávislost a dokud OSN nepožádá unii o pomoc.
I tato varianta má ale jeden háček: Srbsko kreativní výklad rezoluce OSN odmítá. "V rezoluci není nezávislost Kosova ani jedním slovem zmíněná," řekl premiér Vojislav Koštunica.
Přistoupit na kompromis ale nechtějí ani Kosovo-Albánci, kteří odmítají prodloužení jednání za 10. prosinec. Dopředu tak již oznámili, že se aktivně připravují na oddělení od Srbska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist