V poslední době se velmi oblíbeným finančním nástrojem stávají tzv. programy pravidelného investování. Prakticky každá investiční společnost a většina bank přišla s určitou variantou tohoto produktu, jehož podstatou je pravidelná měsíční investice do portfolia podílových fondů.

"Největší výhodou těchto programů pro klienta je jejich výnosnost, která je potenciálně vyšší než u jiných produktů pravidelného spoření, jako je například penzijní připojištění či stavební spoření, a přitom velká flexibilita a transparentnost," říká Tomáš Rampula, produkt manažer společnosti AWD Česká republika a pokračuje: "Přesto je třeba nezapomínat na fakt, že se jedná o investování, kde výnosy nejsou nikým zaručeny. Riziko ztráty je však možné snížit uváženou investiční strategií."

Proč jsou programy pravidelného investování lákavé?


Přestože programy pravidelného investování nejsou spojeny se státní finanční podporou (jako penzijní připojištění či stavební spoření) ani je nelze započítávat jako daňový náklad (životní pojištění), jsou v delším časovém horizontu pro běžného klienta rozhodně tím nejvhodnějším nástrojem pro investování, protože s prodlužující se dobou se stává důležitějším faktorem zhodnocení daného fondu než státní podpora. Velmi důležitou charakteristikou je také vysoká pružnost těchto programů. Programy umožňují velmi rychle převést investice na peníze, a to většinou bez jakýchkoliv poplatků. Rovněž nepředstavuje problém, pokud se do tohoto programu z nějakých důvodů přestane investovat, program nadále pokračuje bez jakýchkoli omezení (pokud se ovšem nejedná o program spojený například s pojištěním smrti nebo invalidity). Jednoduše jsou řešeny i případné mimořádné vklady.

"Z pohledu klienta je další výhodou také značná transparentnost programů, která umožňuje v jakémkoli okamžiku přesně zjistit, jaká je hodnota jeho investičního programu," připomíná Tomáš Rampula.

Samostatně i s vedením


Při volbě investičního programu je klient vystaven otázce, jakou strategii zvolit. "Buď si může sám vybrat fond nebo fondy, do nichž bude investovat, nebo se svěří do rukou investiční společnosti. V tom případě musí klient stanovit svůj investiční horizont, což může být jeden rok, pět let, třicet let apod., a investiční společnost mu vybere ideální portfolia a zároveň bude automaticky měnit strukturu portfolia s blížícím se předpokládaným ukončením programu. S blížícím se ukončením programu jsou pozice v akciových fondech nahrazovány dluhopisovými fondy a v samém závěru fondy peněžního trhu," vysvětluje Tomáš Rampula z AWD. Zejména u programů s dlouhým investičním horizontem totiž podle Rampuly hrozí, že klientovy celoživotní úspory mohou být vystaveny prudkému poklesu na akciových trzích a mohlo by dojít k velkým ztrátám. Avšak i v případech, kdy si zvolíte program řízený investiční společností, je zde zachován princip variability a obvykle není problém aktivně zasáhnout do strategie, protáhnout či zkrátit investiční horizont, a tím změnit strukturu portfolia.

Za kolik


Důležitou otázkou jsou poplatky. Je potěšující, že u programu pravidelného investování bývá struktura poplatků na rozdíl od mnoha jiných finančních produktů jasná a průhledná. Klient má často možnost volby, zda si poplatek předplatí, nebo jestli je bude platit při každé měsíční investici. Při předplaceném poplatku je celková zaplacená suma (díky slevě) nižší. Je ale nutné si uvědomit, že při srovnávání poplatků hraje ještě svoji roli časová hodnota peněz a určité omezení variability, protože předplacený poplatek při předčasném ukončení programu klientovi už nikdo nevrátí. Poplatek si lze předplatit buď jednorázovým navýšením první investice nebo běžná měsíční investice plyne do úhrady poplatku a klient v podstatě začíná skutečně investovat až od určitého měsíce (např. osmého). Do té doby klient hradí předplacený poplatek. V této souvislosti je třeba podotknout, že na finančním trhu neexistuje žádný produkt bez poplatku, otázka pouze je, jak je tento poplatek skryt či neskryt před očima klienta.

Co letí


Právě možnost předplaceného poplatku přispěla k masivnímu rozšíření těchto produktů mezi zprostředkovateli při prodeji klientům. Předplacený poplatek rovná se totiž vyplacená provize investičnímu zprostředkovateli a to je samozřejmě hnací motor prodeje.

Na trhu jsou dva nejprodávanější programy pravidelného investování, Horizont Invest od společnosti Conseq a Rentier Invest od společnosti Pioneer. Programy se od sebe liší především ve výběru fondů, Horizont má fondy od Consequ, Franklin Templeton a od BNP Paribas, Rentier obsahuje fondy od Pioneeru. Horizont začíná přestrukturovávat portfolio deset let před ukončením programu, Rentier o něco dříve. Rovněž ve struktuře poplatků je určitý rozdíl. Programy pravidelného investování však nabízí také celá řada bank včetně tří největších bank v ČR - České spořitelny, Komerční banky a ČSOB.

"Programy pravidelného investování mají před sebou velkou budoucnost a budou velkým konkurentem životního pojištění, penzijního připojištění a stavebního spoření. Odhadujeme, že od začátku roku stoupal prodej těchto programů měsíčně na desetinásobek, a předpokládáme, že poptávka klientů poroste v roce 2008 ještě rychleji," uzavírá Tomáš Rampula, produkt manažer společnosti AWD Česká republika.

(bjr)