Univerzity v USA mají nouzi o cizince

Cesta zahraničních studentů na prestižní univerzity ve Spojených státech se v posledních letech kvůli přísné vízové politice značně zkomplikovala a zájemci o studium se začínají poohlížet jinde. Poprvé po třiceti letech tak počet imatrikulovaných zahraničních studentů v USA klesl.
"Ze zahraničí jsme měli asi o čtyřicet procent přihlášek méně," potvrzuje nepříznivý vývoj rektor Yaleské univerzity Richard Levin.
Potíže však nemají jen studenti, ale i vědci. "Pro nás je to opravdový problém, ale pro školy je to ještě horší," říká Mark Fishman, který v Cambridge vede světový výzkum švýcarské farmaceutické společnosti Novartis.
Jak univerzity, tak vědci přikládají vinu přísnějším vstupním kontrolám, které USA zavedly po teroristických útocích 11. září 2001. Od té doby mají studenti především z Blízkého a Středního východu nebo Číny potíže se do země dostat.
U posledně jmenovaných je to přitom především kvůli tomu, že se americké úřady bojí, že by ze země mohli vyvézt důležité poznatky výzkumů.
Spojené státy jsou přitom na talenty ze zahraničí odkázány jako žádná jiná země na světě. Například více než polovinu všech studentů technických oborů tvoří cizinci.
"Za pár let se elita bude soustřeďovat jen na několika místech, a my musíme být jedním z nich," upozorňuje Levin.
Odborníci z Institutu pro mezinárodní vzdělávání přitom odhadují, že jen pobyt zahraničních studentů přináší americké ekonomice každoročně 13 miliard dolarů. Další, mnohem důležitější výhody jsou podle nich stěží vyčíslitelné.
Letos v únoru americké ministerstvo zahraničí konečně zareagovalo a zvýšilo počet víz, urychlilo jejich vydávání a prodloužilo platnost z jednoho na čtyři roky.