Po "černé středě", kdy ztrátu zaznamenaly všechny tituly systému SPAD, se včera pražská burza znovu vzpamatovala a vrátila se k růstovému trendu.
Hlavní burzovní index PX 50 posílil o 0,3 procenta a den zakončil na hodnotě 1566,2 bodu. Užší index PX-D vzrostl o 0,35 procenta, a jeho konečná hodnota tak činila 4035,1 bodu.
Nejvíce se dařilo akciím CETV, které vzrostly o 1,17 procenta na 1382 korun.
Při relativně velkých objemech rostla i farmaceutická společnost Zentiva, která posílila o 0,44 procenta a obchodovala se tak za 1149 korun. Nejobchodovanějším titulem se stal ČEZ, jehož akcií se zobchodovalo za více než jednu miliardu korun.
Podle Ivana Koloveckého, makléře firmy A&CE Global Finance, by nové akvizice mohly přinést právě těmto dvěma titulům další růst.
Neúspěšný den zaznamenala Erste Bank. Její akcie poklesly o 0,27 procenta na 1469 korun. Podle analytiků šlo o vybírání zisků ze strany investorů.
Přestože včera zveřejňoval své výsledky Český Telecom, obchodníky a investory to nechalo chladné. Při minimálním zájmu se cena jeho akcií zvýšila o 0,09 procenta, takže zavíral na hodnotě 534,5 koruny za akcii.
Výraznějších obchodů se dočkal Unipetrol, který však oslaboval nejvíce ze všech titulů systému SPAD, a to o 1,5 procenta. Kolovecký v něm přesto vidí potenciálně dobrou investici.
"Odstoupení od smlouvy s Agrofertem, zahájení výběrového řízení na prodej Spolany a Kaučuku a konsolidace čerpacích stanic pod hlavičkou kapitálově posílené Benziny ukazují, že PKN Orlen to myslí s restrukturalizací holdingu vážně," říká Kolovecký.
Příznivý vývoj čekají analytici i na zahraničních trzích.
"Faktory ovlivňující poptávku po akciích na americkém trhu většinou nabízejí příznivé vyhlídky dalšího vývoje," myslí si Jan Korb, obchodník společnosti Fio.
"Klíčový americký trh stále disponuje solidním růstovým potenciálem, který se opírá o stav ekonomiky. Ziskovost tamějších společností je na rostoucí úrovni, ačkoli tempo jejího růstu klesá," říká Korb. Určitou nejistotu pro trh znamená inflace. V reakci na její vývoj totiž budou měněny i úrokové sazby, které by měli obchodníci do svých propočtů již nyní zakomponovat.
"Problematickým by se z hlediska inflačních tlaků mohl v budoucnu stát trh práce a negativní roli sehrává i vysoká cena ropy," dodává Jan Korb. Podle něj se však většina ekonomik dokázala novým cenám přizpůsobit.
Devizový trh má za sebou klidné dny. Koruna pouze částečně ztratila, když mírně oslabila a dostala se zpět na hranici 28,5 koruny za euro.
"Tento pohyb byl tažen především oslabováním polského zlotého," domnívá se Martin Pecka, senior portfolio manažer firmy ČP Invest.
"Koruna vyčkávala na zasedání ČNB. Výsledek je pro ni pozitivní, a tak můžeme čekat její další pokusy o prolomení historických maxim na úrovni 28,30 koruny za euro," upřesňuje Martin Pecka.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist