Miliony lidí v nejbližších dnech dostanou další výplatní pásku. Tentokrát však bude vypadat trochu jinak. Vyznat se v jednotlivých kolonkách tohoto dokladu nebylo jednoduché ani před reformou, nyní je to však ještě komplikovanější. To proto, že některé kolonky se úplně změnily a čistá mzda se vypočítává jiným způsobem.

Každá firma si navíc své pásky může uzpůsobit podle svého a jednotlivé položky pojmenovat různě.

Všechny výpočty se odvíjejí od hrubé mzdy, tento údaj nechybí na žádné pásce. Může se každý měsíc měnit například podle toho, kolik zaměstnanec čerpal dovolené, nemocenské nebo jakou dostal odměnu z fondu vedoucího. Je to něco jiného než hrubý příjem. Pokud byl někdo celý měsíc nemocný, jeho hrubá mzda se rovná nule, zatímco příjem má z nemocenského pojištění. Většinou se však tyto dvě položky rovnají.

Někomu se možná na pásce nově objevil pojem superhrubá mzda, u jiného takové políčko chybí. Údaj se totiž může skrývat pod pojmem základ daně. V obou případech se jedná o součet hrubé mzdy a pojistného, které za zaměstnance odvedl jeho zaměstnavatel. Toto číslo slouží pouze pro výpočet, jiné opodstatnění nemá. Vypočítá se jako 135 procent z hrubé mzdy.

Sociální pojištění odvedené zaměstnavatelem (SP firma) se počítá jako 26 procent hrubé mzdy, zdravotní pojištění (ZP firma) se rovná devíti procentům. Tato dvě pojištění by měla dohromady dát 35 procent z hrubé mzdy.

Sociální a zdravotní pojištění (SP prac., ZP prac.), které zaměstnanec odvádí zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení, je mu strháváno z platu. Dohromady je to 12,5 procenta hrubé mzdy. Na zdravotní pojištění připadá 4,5 procenta a na sociální osm.

Daň z příjmu se počítá jako 15 procent z daňového základu, tedy superhrubé mzdy. Zaměstnanec ale nepřijde o celou tuto sumu, protože číslo se ještě sníží o slevu na dani.

Každému poplatníkovi a nově i pracujícímu důchodci z daně účetní odečte slevu 2070 korun. Za každé dítě si pak pracovník sníží daň o dalších 890 korun. Maximální měsíční daňový bonus na děti je 4350. Poživatel částečného invalidního důchodu odečte 210, při plném je to dvakrát více. Držitel průkazu ZTP/P má nárok na slevu ve výši 1345 korun, pracující student na 335 korun. Všechny uplatňované slevy se sečtou a výsledek je potom obsažen v kolonce daň po slevě.

V příkladu výplatní pásky na obrázku je sleva na dani na poplatníka 2070 korun a dítě 890 korun, což dohromady činí 2960 korun.

Páska by dále měla obsahovat údaje o čerpání dovolené. Mělo by tam být uvedeno, kolik dnů zaměstnanec čerpal v příslušném měsíci a kolik dnů mu ještě v tom roce zbývá. Hodinová sazba za dovolenou často neodpovídá sazbě mzdy. Vypočítává se totiž z průměru za poslední čtvrtletí. Vše se komplikuje tím, že každý měsíc má jiný počet dnů a zaměstnanec dostává různě velké odměny z fondu vedoucího.

Právě díky rozdílné sazbě se lidem vyplatí čerpat dovolenou ve čtvrtletí poté, co získali třináctý plat či vysoké odměny.

Pásku by měla každá společnost svým pracovníkům předávat vždy do vlastních rukou, a to v den výplaty, případně bezhotovostního převodu.



Výplatní páska

080402_27_2p.gif

Jak se změnila vaše čistá mzda