V posledních letech zaznamenala v produktové nabídce pojišťoven oblast životního pojištění značný vývoj. Tradiční klasické kapitálové životní pojištění s garantovanou pojistnou částkou pro případ smrti nebo dožití je na ústupu a na nové produkci pojišťoven se stále více podílí investiční a flexibilní životní pojištění.

"Pojišťovny postupně zařazují investiční životní pojištění do svých nabídek. Klienti prostřednictvím svých finančních poradců stále více upřednostňují možnost mimořádných vkladů a výběrů, požadují možnost měnit parametry doplňkových připojištění tak, aby co nejvíce odpovídala jejich potřebám, které se v průběhu života mění. Samozřejmě také chtějí dosáhnout i vyššího výnosu u svého placeného pojistného - rezervy - během trvání pojistné smlouvy. Vzhledem k tomu, že pojistné smlouvy se uzavírají na několik desítek let, jsou tyto požadavky klientů logické a oprávněné," říká Jan Jelínek, nezávislý finanční poradce společnosti AWD Česká republika.

Nebojte se nebát


Čím se liší investiční životní pojištění od klasických životních pojištění? "Především tím, že u investičního životního pojištění není ze strany pojišťovny garantována pojistná částka pro případ dožití. Pojišťovny negarantují žádné zhodnocení. Investiční riziko nese klient, který vhodně zvolenou investiční strategií, tedy dobrou volbou investičních fondů, může dosáhnout vyššího zhodnocení, samozřejmě za cenu vyššího rizika, které nese," vysvětluje Jan Jelínek. Vzhledem k tomu, že doba trvání pojištění bývá i třicet let a více, je toto vyšší riziko pro klienty odůvodněné a akceptovatelné. Tím více ale vzrůstá důležitost zvolené investiční strategie, tedy volby investičních fondů, která o celkovém výnosu na konci pojištění bude rozhodovat, a to zejména s přibývajícím obdobím, kdy se bude týkat stále většího a většího objemu finančních prostředků.

"Mezi jednotlivými investičními fondy jsou velmi velké rozdíly ve zhodnocení nejenom s ohledem na to, do jakých podkladových aktiv (dluhopisů, akcií a podobně) investují. Jiný výnos lze očekávat u fondu, kde jsou z větší části zastoupeny dluhopisy, a jiný u fondu, který veškeré své prostředky investuje do akcií," myslí si Jan Jelínek a pokračuje: "V dlouhodobém horizontu lze předpokládat, že fond zaměřený čistě na investice do akcií bude dosahovat vyššího zhodnocení než fond, kde značný podíl tvoří dluhopisy. Velmi velké rozdíly ve zhodnocení jsou však i mezi fondy, jejichž struktura či povaha aktiv je velmi podobná. Je to způsobeno mimo jiné i tím, že výkonnost fondů v cizích měnách je ovlivněna posilující korunou. Při výběru investičního životního pojištění proto musíme vzít v úvahu nejenom rozsah a flexibilitu pojistné ochrany, ale také nabídku a kvalitu investičních fondů. Některá investiční životní pojištění umožňují tzv. zamykání výnosů, kdy se nám ke konci pojištění automaticky postupně přesouvá část aktiv do bezpečných, méně rizikových instrumentů, jako jsou dluhopisy, tak abychom nepřišli o značnou část dosaženého výnosu."

Poplatky nejsou všechno


Dalším parametrem, který by klienti měli zohlednit při výběru investičního životního pojištění, jsou poplatky. "Podstatně větší vliv než struktura poplatků má však na zhodnocení investice klienta výkonnost podílových fondů a strategií. Mezi jednotlivými podílovými fondy jsou mnohem větší rozdíly ve zhodnocení, než jsou rozdíly v poplatkové politice jednotlivých pojišťoven. Z pohledu zhodnocení pro klienta může být i ten nejlevnější produkt překonán nejdražším produktem díky vyššímu zhodnocení jeho fondů. Rozhodovat se proto čistě podle nákladovosti není zcela rozumné," vysvětluje Jan Jelínek.

Někdo může namítnout, že pro klienta může být výhodnější sjednat si pouze rizikové životní pojištění a investovat přímo do fondů. Na tuto námitku však nelze zcela jednoznačně odpovědět. Jan Jelínek k tomu říká: "Klient se díky investičnímu životnímu pojištění (IŽP) může dostat ke kvalitním fondům, k nimž by standardně nepronikl. Kromě toho, že tyto fondy nemusí být běžně nabízeny, některé zase naopak vyžadují daleko vyšší částku na pravidelnou investici, než je tomu prostřednictvím placení pojistného u investičního životního pojištění. Pojistná ochrana u investičního životního pojištění může současně klienta vyjít levněji, než kdyby si sjednal veškerá rizika samostatně." Investiční životní pojištění je pro kombinaci možnosti pojištění a investování oblíbeným produktem. Dalším důvodem nárůstu jeho obliby jsou relativně malé zkušenosti klientů s přímým investováním do podílových fondů i jejich částečná přetrvávající nedůvěra plynoucí z negativních zkušeností. "Prostor pro další vývoj v nabídce životního pojištění je jak v oblasti pojistné ochrany, tak i v rozšíření nabídky investičních fondů. Tento přirozený vývoj je urychlen konkurenčním tlakem pojišťoven s orientací především na potřeby klienta. Současně se domníváme, že v budoucnu lze očekávat inovaci rizikových životních pojištění a jejich zvýšený zájem o ně," uzavírá Jan Jelínek, nezávislý finanční poradce společnosti AWD Česká republika. n

ht