Obchodování na burze má svá pravidla. Mezi ně patří volba vhodné strategie.

Investoři se obvykle přiklánějí k některé z pěti základních. Pro tyto strategie platí, že s růstem očekávaného zisku roste i míra rizika ztráty.

Nejagresivnější strategií je aktivní trading. Investoři vyhodnocují krátkodobé signály technické analýzy a třeba v několika minutových intervalech obchodují s cílem dosáhnout opakovaně malých kurzových zisků. Ty se stejně jako ztráty uzavírají již při velmi malých cenových změnách.

Při aktivním tradingu je také obvyklé použití pákového efektu. Ten je zajištěn nákupem akcií nejen za vlastní, ale i za půjčené peníze. V případě nákupu za 20 tisíc korun vydělá investor při zhodnocení kurzu akcie o 20 procent celkem čtyři tisíce. V případě obchodování s finanční pákou, úvěrem například 80 tisíc, je při stejném zhodnocení portfolia výnos již 20 tisíc korun. Tedy 100 procent z vlastních vložených prostředků.

Aktivní trading je strategií s očekávaným výnosem až stovky procent ročně, ale riziko možné ztráty je velmi vysoké.

Další strategií je aktivní obchodování. Zde se investoři snaží vhodným načasováním obchodů a relativně častými změnami v rozložení investičních prostředků dosahovat v krátkém horizontu sice menších kurzových zisků (5 až 10 procent), ale několikrát do roka. Preferované jsou akcie stabilnějších společností s dostatečnou likviditou, na kterých lze aplikovat technickou analýzu.

Aktivní investor sleduje a interpretuje zejména střednědobé trendy. Částečně lze zapojit úvěr na nákup a krátké prodeje, kdy lze vydělávat také na poklesu kurzu. Princip krátkých prodejů spočívá v tom, že si investor půjčí akcie, které ihned prodá za aktuální cenu na burze. Později, když má cenné papíry vrátit, předpokládá, že jejich cena poklesne. Akcie pak může nakoupit zpět za nižší cenu.

Ziskem je pro investora rozdíl mezi cenou akcií v době, kdy je prodal, a cenou v době, kdy je musí koupit zpět. Při růstu kurzu akcie však dosahuje ztráty.

Při růstové strategii preferuje tituly podhodnocené z hlediska jejich výsledků hospodaření. Jedná se často o akcie nových společností nebo těch s finančními nebo právními problémy. Pokud se podaří společnostem potíže překonat, akcie často zvýší svoji hodnotu. Ten, kdo do nich vloží peníze, vstupuje do zvýšeného rizika. Investice bývají spíše dlouhodobější.

Výnosové a indexové strategie jsou založeny na snaze dlouhodobě dosahovat výnosu srovnatelného s průměrným nebo mírně vyšším u vybraného akciového trhu. Při této strategii se preferují akcie významných společností se stabilním postavením na trhu a ziskovým hospodařením. V kombinaci s indexovými investičními certifikáty jsou tyto cenné papíry představovány jako regionální "akciové koše".

Odpovídá:
Jiří Vodička, RM-Systém

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist