Dnešní absolventi vysokých škol jsou obvykle skvěle jazykově vybavení. Umí pracovat na počítači a mají obrovské sebevědomí. "V řadě případů jsou však jejich nároky na výši platu a rozsah benefitů zcela neadekvátní jejich reálným schopnostem a "přidané hodnotě" z pohledu zaměstnavatele, jakož i jejich ochotě obětovat práci část svého volného času," říká Petr Kymlička, vedoucí partner divize Management Consulting společnosti Deloitte v Česku.
Společnost LMC, která provozuje pracovní portál zaměřený na kvalifikované uchazeče Jobs.cz, provedla průzkum postavení čerstvých absolventů na současném pracovním trhu. Zkoumala jak očekávání mladých, tak zkušenosti firem, které s nimi mají.
Absolventi a jejich plat
Podle tohoto výzkumu by se největší část dotazovaných (43 procent) spokojila s nástupním platem v rozmezí 18 a 22 tisíc korun. 35 procent očekává 23 až 26 tisíc korun. 14 procent vysokoškoláků se cení na 26 až 30 tisíc korun a skupina 8 procent účastníků průzkumu by se firmě neupsala za méně než 30 tisíc korun.
Výzkumu se účastnilo dvacet osm významných zaměstnavatelů, například Škoda Auto, KPMG, Saint Gobain, Česká pojišťovna, Aero Vodochody, Česká spořitelna, Business Success a 2186 studentů a čerstvých absolventů převážně vysokých škol. Dotazníkové šetření proběhlo v rámci virtuálního pracovního veletrhu Měsíc absolventů on-line.
Studenti jsou ve výhodě
Zaměstnavatelé absolventy při dnešním nedostatku pracovních sil potřebují, a proto jsou k nim vstřícnější. Dnešní absolventi si také vedou lépe než jejich nedávní předchůdci. Mají tak rapidně více šancí než před pár lety najít hned po škole dobré zaměstnání. Mají k dispozici také daleko více informací. Mnohé firmy studenty vyhledávají už na škole. V posledních letech totiž firmy přijímají daleko více absolventů.
Přes 40 procent dotázaných společností uvádí, že si na jedno absolventské místo vybírá z více než deseti uchazečů. Ti z uchazečů, o které firmy stojí nejvíce, si však vybírají také z několika nabídek.
Kvalita uchazečů roste
Požadovaný a skutečný profil kandidátů se stále více sbližují. Téměř 90 procent tázaných firem připustilo, že jejich požadavkům vyhovuje nejméně polovina účastníků výběrového řízení. V loňském roce to bylo 78 procent dotazovaných firem.
Dnešní absolventi vstupují na trh práce připraveni pro výkon profese lépe než jejich předchůdci. 47 procent firem zaznamenalo, že mladí vysokoškoláci lépe ovládají cizí jazyky, 21 procent z nich si všimlo, že umějí také lépe komunikovat než dříve.
Firmy to přičítají ani ne tak zlepšení úrovně škol jako spíš větším kontaktům studentů se zahraničím.
Sebevědomí uchazeči
Mnoho firem si myslí, že dnešní vysokoškoláci jsou neskromní. I ti, kteří by náročným sítem požadavků neprošli, mají přehnané nároky. Myslí si to 39 procent z dotázaných personalistů.
Dalších 18 procent potvrzuje, že absolventi, zejména ti špičkoví, pochopili, že trh práce je dnes na jejich straně. Snaží se toho maximálně využít ve svůj prospěch. Loni hodnotilo požadavky absolventů jako adekvátní 67 procent firem, letos pouze 43 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist