Chobotnice Jana Kaplického na Letné stát nemůže. Poté, co nad ní vynesl ortel ministr kultury Václav Jehlička, který oznámil, že na stavbu nejsou peníze, dospěla evropská instituce k závěru, že soutěž o novou budovu Národní knihovny porušila zákon.

Usneslo se na tom Generální ředitelství pro vnitřní obchod a služby v Bruselu. Podnět na prošetření soutěže, kterou Kaplický vyhrál, k němu podal český antimonopolní úřad.

O rozsudek, zda byla soutěž v souladu se zákonem a zda je možné postavit knihovnu podle pravidel architektonické soutěže, a ne podle zákona o zadávání veřejných zakázek, požádalo ministerstvo kultury právě antimonopolní úřad. Ten celou záležitost přehrál do Bruselu.

Komise v Bruselu teď potvrdila, že při soutěži na návrh nové budovy knihovny na Letné se mělo postupovat podle zákona o veřejných zakázkách.

Antimonopolní úřad proto nejspíš doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila.

"Úřad podle zákona architektonickou soutěž zrušit nemůže," řekla jeho místopředsedkyně Jindřiška Koblihová. Zatím tak vydá jen doporučení. "Pokud by ale knihovna původní soutěž nezrušila a na základě těch výsledků vyhlásila následující tendry, pak už bychom zasáhli," doplnila.

Příprava stavby včetně mezinárodní architektonické soutěže stála třicet milionů korun, další bezmála čtyři miliony by Kaplickému náležely v případě, že se do 2. března 2009 nepodepíše smlouva o realizaci jeho projektu.

080808-08c.jpg

ODPÍSKÁNO. Kaplického chobotnice už nemá šanci.