Ve věku 50 až 64 let v Česku nepracuje 40 procent práceschopných lidí. Plyne to z výsledků projektu SHARE, který se zaměřil na stárnutí evropské populace a zahrnuje data o 35 tisících Evropanech starších 50 let ze 16 zemí.
Podle koordinátora projektu Radima Boháčka je v důchodu či v předčasném důchodu téměř 80 procent Češek starších 50 let. V generaci nad 50 let jsou v Česku lidé častěji v důchodu či v předčasném důchodu než v pracovním procesu.
Lidé v Česku také odcházejí do důchodu mezi prvními. Průměrný věk ukončení zaměstnání je 57 let (stejně jako v Itálii, Rakousku a Polsku). Naopak je tomu například v Dánsku a Švýcarsku, kde se v průměru chodí do důchodu v 63 letech. Například v Rakousku nepracuje z ekonomicky aktivních lidí ve věku 50 až 64 let celkem 55 procent lidí, v Itálii 48 procent a v Belgii 45 procent. Naopak ve Švýcarsku je to 18 procent a ve Švédsku 21 procent. "Předčasný odchod do důchodu znamená nevyužitou kapacitu pracovní síly," míní Boháček.
Relativně vysoký podíl Češek (devět procent) v porovnání s Evropou pobírá invalidní důchod. Velké rozdíly v čerpání invalidního důchodu nejsou podle Boháčka způsobeny zdravotním stavem, ale spíše "nastavením systému".
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist