ft.jpg 

Leteckým společnostem po celém světě letos hrozí celková ztráta 4,7 miliardy dolarů, uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Ještě v prosinci ta samá asociace přitom odhadovala, že aerolinie po celém světě prodělají "pouze" 2,5 miliardy dolarů, tedy zhruba o polovinu méně, než je nynější odhad. Za hlavní příčinu pesimistických vyhlídek IATA označila prudký úbytek pasažérů a rekordní propad poptávky po nákladní dopravě.

Jen v lednu meziročně klesl počet přepravených cestujících o téměř 17 procent, nákladní letecká doprava utrpěla dokonce třiadvacetiprocentní propad. "Letecký doprava se nyní nachází na jednotce intenzivní péče. Poptávka se zhoršila mnohem rychleji, než se ještě před několika měsíci očekávalo," říká generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

Dodal, že levnější palivo sice přineslo leteckým společnostem úlevu, ale na druhé straně na sektor dolehl prudký propad poptávky a s ním spojený pokles příjmů.

Také odhady výsledků za minulý rok se dočkaly změny. IATA odhadovanou ztrátu navýšila z 5 na 8,5 miliardy dolarů.

V letošním roce letecké společnosti směřují k jednomu z největších ročních propadů příjmů vůbec. Odhaduje se, že tržby v roce 2009 klesnou o dvanáct procent na 467 miliard dolarů. Pro srovnání - v roce 2001 a 2002, tedy v letech, kdy letecký průmysl poznamenal teroristický útok z 11. září, klesly příjmy "pouze" o sedm procent.

Krize snižuje cenu letenek

Chmurné vyhlídky podtrhly také předpovědi Evropské organizace pro zajištění bezpečnosti letecké dopravy Eurocontrol. Ta očekává, že počet letů napříč starým kontinentem klesne o pět procent. Jak organizace zdůraznila, hospodářskou krizí jsou zasaženy všechny sektory letecké dopravy. Minulý měsíc se například téměř o čtvrtinu snížilo využití firemních letounů sloužících vrcholovým manažerům.

IATA ve své zprávě upozornila také na fakt, že spotřebitelé ze současné krize těží. Řada aerolinií totiž snižuje ceny letenek. Letos IATA očekává pokles jejich průměrné ceny o 4,3 procenta.

Snížit by se tento rok měla podle odhadů i kapacita leteckých společností, a to o šest procent. V současnosti totiž není většina aerolinek schopna sladit rušení letů s nízkou poptávkou. Proto se očekává, že k tomu, aby dopravci přestali prodělávat, budou muset řadu letů zrušit.

V USA bude líp už letos

Jediným regionem, kde se podařilo účelně snížit kapacitu, jsou Spojené státy, a vyhlídky tamních aerolinií jsou tak příznivější. IATA očekává, že se američtí dopravci letos vymaní z loňských hlubokých ztrát a vrátí se, i když jen těsně, do zisku. Naopak výrazně současnou krizi pocítí asijští dopravci, u kterých se odhaduje ztráta 1,7 miliardy dolarů.

"Finanční vyhlídky všech leteckých společností závisí na tom, kdy se světová ekonomika zotaví. Jen stěží to ale bude už letos," domnívá se Giovanni Bisignani. Jak dodal, je příliš velký realista, a tak nečeká zlepšení situace ani v roce 2010.

Kvůli současné recesi musela řada aerolinek pozdržet nebo zrušit objednávky nových letounů, a problémy tak mají i výrobci letadel evropský Airbus a americký Boeing. IATA očekává, že do roku 2011 klesne zájem o jejich letouny zhruba o třetinu.