Ani na asijských finančních trzích už neberou pohrůžky Severní Koreje vážně.
Včerejší varování KLDR, že odchází z mírových jednání a že obnoví výrobu plutonia pro zbrojní účely, nevyvolala na burzách v regionu žádnou reakci - dokonce ani v Tokiu.
Není to totiž poprvé, a zřejmě ani naposledy, kdy komunistický režim hrozí odchodem z tzv. šestistranných jednání o svém jaderném programu.
KLDR, neoficiální vlastník několika atomových hlavic, svým popuzením reagovala na rozhodnutí OSN zpřísnit dohled nad dodržováním sankcí proti režimu v Pchjongjangu jako trest za nedávné odpálení korejské rakety Taepodong-2 dlouhého doletu.
"Hráči na trhu si už zvykli posuzovat agresivní severokorejské výroky jako vyjednávací kličky, které nelze brát doslova," řekl Tim Concon, analytik firmy ING na burze v Singapuru.
Politologové si nečekaně tvrdou reakci KLDR na poměrně mírný trest velmocí vysvětlují jejími domácími poměry.
Izolovaný a stárnoucí Kim Čong-il, po loňské mrtvici už téměř odepisovaný, se po uzdravení a opětovném potvrzení ve funkci vůdce nechává slyšet.
"Start rakety a všechny tyto záležitosti jsou určeny pro domácí obecenstvo. Severní Korea vstupuje do fáze, kde se stává klíčovou otázka nástupnictví, a to dominuje chování režimu... Zřejmě budou ignorovat vnější nátlak," řekl Lee Jong-Won, expert z tokijské univerzity Rikkjó.
Rozhodnutí OSN důrazněji vynucovat sankce včera označila KLDR za "nesnesitelnou urážku", která "krutě ponižuje" lidskou důstojnost.
Rusko, Čína a další účastníci tzv. šestistranných jednání s režimem pouze vyjádřili lítost a naději, že se Korejci k jednacímu stolu opět dostaví.
"Doufáme, že všechny zúčastněné strany projeví klid a zdrženlivost s cílem spolupracovat na zachování šestistranných rozhovorů," prohlásila mluvčí čínské diplomacie Ťiang Jü.
Nejmenovaný činitel americké vlády označil rozhodnutí KLDR za "nešťastné", jelikož bude ještě více izolovat Severní Koreu.
Šestistranné rozhovory byly zahájeny v roce 2003 s cílem přimět KLDR, aby se vzdala svého jaderného programu výměnou za výraznou energetickou pomoc a vymazání z amerického seznamu zemí podporujících terorismus.
Letos v lednu ale KLDR oznámila, že zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu.
Jednání se tak ocitla ve slepé uličce, možná na další dobu. Experti uvádějí, že sankce nebudou mít na korejskou ekonomiku velký dopad, ta trpí spíše klesajícími cenami surovin. (luc)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist