- Obchodní letecká firma NetJets chce v Česku zvýšit počet klientů z třiceti na tři sta

- Soukromá letadla lákají i v době krize


čtk

Proslulý investor Warren Buffett se rozhodl posílit svou pozici v Česku. Poslouží mu k tomu jeho obchodní letecká společnost NetJets, která v tuzemsku plánuje výrazně rozšířit své působení a očekává až desetinásobný nárůst klientů.

Firma, zaměřující se na soukromou klientelu, které nabízí podílové vlastnictví letounů, má nyní v tuzemsku zhruba třicet klientů. V nejbližších letech by se však jejich počet měl navýšit zhruba na tři sta. Plán firmy oznámil její výkonný ředitel pro Evropu Graeme Weston.

"Náš koncept je ziskový již od 25 klientů," řekl Weston s tím, že pokud firma získá tři sta klientů, bude mít roční obrat mezi třemi až čtyřmi sty miliony dolarů. To je v přepočtu zhruba šest až osm miliard korun.

Podíl na letadle

Letecká společnost firmám či jednotlivcům umožňuje zakoupení části letadla s možností létat určitý počet hodin v roce. Klient tak měsíčně platí jen fixní náklady na letoun podle výše svého podílu. Pak mu přepravce účtuje pevně stanovenou hodinovou sazbu za let a náklady s ním spojené.

Soukromé letadlo totiž může uletět až 800 hodin ročně, ale běžný vlastník takového stroje obvykle využije kolem 160 hodin. Proto je model podílového vlastnictví pro byznysmeny výhodný a umožňuje snížit ceny soukromých leteckých služeb. NetJets létá do většiny známých destinací a přistavení letadla připraveného k odletu slibuje do deseti hodin.

O tom, že v Česku je po luxusních letech poptávka, svědčí i fakt, že firma nedávno přesunula své východoevropské aktivity do Prahy. V roce 2008 zajistila NetJets Europe v Česku rekordní počet 932 letů, z toho 80 procent z pražské Ruzyně.

Celkem má společnost k dispozici více než 150 letadel a zaměstnává více než tisíc pilotů ve dvaadvaceti zemích. Jen v roce 2008 nabídla svým zákazníkům služby téměř 900 letišť ve 246 zemích. Do portfolia firmy patří například stroje Hawker 4000, Gulfstream V/550 či Falcon 7X.

V době finanční krize se však počet soukromých letů firmy propadl o dvacet procent. Firma se proto už v únoru rozhodla získat kontrolu také nad malými letišti po celé Evropě. "Pokud bude dobrá příležitost koupit letiště, velmi pravděpodobně to uděláme," řekl tehdy agentuře Bloomberg šéf evropské divize NetJets Bill Kelly.

S investory v zádech

V poskytování luxusních služeb pro korporátní či soukromou klientelu má však firma i v Česku hned několik konkurentů.

Soukromé lety tryskovými letadly nabízí například letecké společnosti ABS Jets či Grossmann Jet Service. Ta má své zázemí na pražské Ruzyni a provozuje flotilu VIP tryskáčů schopných od zadání požadavku z Ruzyně odstartovat do dvou hodin. Hodina letu tryskovým letadlem stojí od 60 do 200 tisíc korun. Mezi výhody používání biz-jetů patří podle jejich pronajímatelů kromě soukromí na luxusní palubě zejména úspora času, možnost přistání na menších letištích blíže cíli či možnost změny trasy na poslední chvíli.

Tak jako za leteckou společností NetJets Europe, která vznikla v roce 1996, stojí Berkshire Hathaway Group známého miliardáře Buffetta, také za českými firmami, provozujícími soukromá letadla, stojí většinou jména známých miliardářů. Společnost ABS Jets ovládá investiční společnost J&T Patrika Tkáče a čtvrtinový podíl v ní má nejbohatší Čech Petr Kellner. GJS zase patří do skupiny firem vlastněných podnikatelem Karlem Komárkem.