Těžko najít vůdce země, který by byl pro svět tak důležitý, a zároveň se o něm tak málo vědělo.

Černý turban, brýle nadměrné velikosti, palestinský šátek a neudržovaný šedý plnovous - ajatolláh Alí Chameneí tak, jak je přítomný na obrázcích v každém íránském úřadě i obchůdku.

Co si myslí teď a podporuje dál Ahmadínežáda? Utajení a zákulisní politika byly vždy Chameneího silnou stránkou.

Kontroluje soudy, rozhlas, televizi, elitní Revoluční gardy i "Radu dohlížitelů", která nyní řídí přepočítávání hlasů a určuje, kdo vůbec smí ve volbách kandidovat.

Sice už Ahmadínežáda vyhlásil za vítěze voleb, ale jeho další chování je poněkud nevypočitatelné. Ví se o něm, že není diktátor, ale zároveň ani demokrat. A nikdy nevyšel ze stínu svého předchůdce, ajatolláha Chomejního.

"Ahmadínežád je pro něj ideálním prezidentem. Rostoucí nespokojenost s Ahmadínežádem dává Chameneímu ještě větší prostor moci," píše ve své studii íránolog Karim Sadjadpour z americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Na svět prý íránský duchovní vůdce, podobně jako Ahmadínežád, pohlíží cynickým a konspiračním pohledem. Ve svých projevech nikdy nevynechá příležitost zaútočit na USA, případně na »sionistická entita« (jak je v Íránu oficiálně nazýván stát Izrael).

Původem z osmi dětí, narodil se v roce 1939 v konzervativním íránském Mašhadu, a stejně jako prezident se rád chlubí skromností. V dětství prý často jedl "chleba a hrozinky".

Na rozdíl od Ahmadínežáda si z něj ale nikdo nedělá legraci. Kritika nejvyššího vůdce je v Íránu nepřekročitelným prohřeškem. Vězením si pachatel může být jistý. luc