Komunistický poslanec Josef Šenfeld je již třetím rokem ve vážném konfliktu zájmů. Je členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu a zároveň vlastní akcie zemědělského podniku Agro Hoštka, kde předsedá dozorčí radě.

Tato firma získala za posledních pět let od fondu nejméně 75 milionů korun. Ve sněmovně ani ve fondu přitom o své dvojí roli nikomu neřekl.

"To je jistě střet zájmů. Nevěděla jsem o jeho podnikání, nevzpomínám si, že by na to ve sněmovně někdy upozornil," říká místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

"Tohle od vás slyším poprvé. Poslanec Šenfeld je v dozorčí radě už dlouho, překvapuje mě, že se na to přišlo až teď," diví se předseda dozorčí rady Zdeněk Mach z ODS.

Šenfeldovo angažmá se nezdá ani dalším lidem ve fondu, podle nich ovšem fond jen přeposílá peníze z Bruselu a nemůže toho mnoho ovlivnit. Šenfeld také argumentuje tím, že sám aktivně nepodniká. Proto také o své roli ve firmě před ostatními lidmi ve fondu nemluvil.

"Že mám nějaké akcie, to neznamená, že podnikám," říká Šenfeld a dodává: "Jak velký majetkový podíl mám, ani nevím, ale vím, že jsme nikdy na našich jednáních o Agro Hoštka nejednali."

Agro Hoštka je jedním z největších zemědělských podniků na Litoměřicku. V seznamu příjemců dotací, kde je celkem třicet tisíc podniků, figuruje v první dvoustovce. Předsedou dozorčí rady v družstvu se Šenfeld stal v červnu 2006, dva týdny poté, co obhájil poslanecké křeslo ve sněmovně.

Dvě role komunisty Šenfelda

Poslanec a úředník
Josef Šenfeld je poslancem a členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, který rozděluje českým farmářům evropské dotace.

Zemědělec
Od roku 2006 je Šenfeld předsedou dozorčí rady zemědělského podniku Agro Hoštka, kde má podíl. Podnik od fondu získal už přes 75 milionů korun.