V Istanbulu vzniká Muzeum nevinnosti podle stejnojmenného románu tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka. Návrh výstavního prostoru připravila podle agentury DPA architektonická kancelář ze severoněmeckého Kappelnu. První návštěvníky by muzeum mohlo přivítat příští rok.

Budovu pro románové muzeum pořídil spisovatel podle architektky Brigitte Sunderové-Plassmannové už před deseti lety, kdy se začal myšlenkami na knihu zabývat. Třípatrová budova je široká jen 4,5 metru. Její celková plocha činí 270 metrů čtverečních.

V knize Muzeum nevinnosti vypráví Pamuk příběh nenaplněné lásky. Hrdinou je Kemal z rodiny z horních istanbulských vrstev, který se zamiluje do své chudé příbuzné Füzun. To, co se jevilo jako aféra, se změní v posedlost. Láska k dívce ale Kemalovi nebrání v tom, aby dál pokračoval ve vztahu se svou snoubenkou. Füzun pak zmizí a hrdina pochopí, že ji miloval nade vše. Zřídí muzeum a shromažďuje v něm předměty, které s jeho milovanou souvisejí.

"Knihu znám už skoro nazpaměť," uvedla Sunderová-Plassmannová. Spolu se spisovatelem vytváří vitríny, osvětlení či výstavní trasy. Exponáty opatřil sám Pamuk. Pořídil je v obchůdcích a na bleších trzích. Obrazy a různé věci doplní také videa a zvuky. Připomenou každou kapitolu románu. "Je to muzeum pocitů," uvedla architektka. .