Sabah Al-Shammery, šéf obchodní společnosti SAPCO Group |
"Češi velice dobře znají irácký trh. Už proto by neměli promarnit šance, které jim obnovující se ekonomika, potenciálně bohatá, skýtá," uvádí Al Shammery.
HN: Do jaké míry se v Iráku zlepšila bezpečnostní situace?
Pozitivní vývoj zaznamenáváme od roku 2008, ale bezpečno stále není. To je také jedním z důvodů, proč máme tak tvrdě centralizované hospodářství. Víme, že zlepšení bezpečnostní situace jde ruku v ruce s úsilím o hospodářskou stabilizaci, nastartování růstu a vytváření tolik potřebných pracovních míst.
HN: Co je z vašeho pohledu pro ekonomiku klíčové?
Musíme především přeměnit tvrdě centralizovanou ekonomiku na tržně orientovanou. Jednoznačnou prioritu představuje posilování soukromého sektoru. Zdroje na jeho rozvíjení Iráku vyčleňují také Evropská unie a Světová banka.
O pozvolném pokroku svědčí i to, že Irák těží a také zpracovává stále více ropy. Chtěl bych připomenout dohodu s Evropskou unií, podle které by měl Irák od roku 2014 dodávat jejím členům zemní plyn. Náš premiér připojil podpis k dohodě o výstavbě plynovodu Nabucco.
HN: Jak vláda podporuje zahraniční investice?
Příslušný zákon byl schválen už v roce 2006. Otevírá dveře jak západním investorům, tak kapitálu ze sousedních arabských zemí. V souladu s ním se zvolna rozbíhá privatizace státního sektoru. Vláda v Bagdádu preferuje vstup cizího investora, který se spojí s iráckým partnerem.
Tak tomu bylo například při prodeji velké chemičky na výrobu průmyslových hnojiv, jejímž spoluvlastníkem se stala japonská firma Marubeni.
HN: Čím chce Irák přilákat investory?
Zaručuje volný převod kapitálu i zisku. Poskytuje až desetileté daňové prázdniny, a pokud se zahraniční investor spojí s iráckým partnerem, mohou být až patnáctileté. Stát také vyčleňuje bezplatně pozemky.
HN: Kde by se mohly české firmy nejvíce uplatnit?
Irák a Česko pojí dlouholeté hospodářské vazby, které se datují od roku 1955.
Tehdejší Československo se významně podílelo na výstavbě četných výrobních kapacit v Iráku, například v hutnictví, cementárenství, těžbě ropy, gumárenství, výrobě hnojiv a potravinářství. Byly roky, kdy se vzájemná výměna zboží pohybovala kolem miliardy dolarů. Ale dnes je minimální.
Naše skupina zahrnující 23 firem v Česku dělá obchody asi za 30 milionů eur ročně. Dovážíme hlavně stroje a různé náhradní díly, například pro ropný průmysl. A také k vám vysíláme lidi na školení.
Na kolik asi přijde obnova irácké ekonomiky? Vláda v Bagdádu odhaduje, že na obnovu a modernizaci budou zapotřebí investice nejméně půl bilionu dolarů. Od mezinárodních institucí ale můžeme slyšet i vyšší čísla.
Proč by Češi nemohli z chystaného investičního koláče získat, řekněme, jedno procento? Vaše země, která potřebuje nová odbytiště, by v Iráku neměla promarnit svůj historický kapitál.
Iráčané si českých výrobků pořád velice váží. Víte, že u nás na polích pořád jezdí asi 70 tisíc zetorů? I malé firmy se mohou ve spolupráci s iráckými partnery pustit do četných projektů, které se chystají. Uplatnit se mohou nejenom české stroje a zařízení, ale také expertní a manažerské zkušenosti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist