Největší tuzemský konkurz posledních deseti let, krach sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), přivádí do českého sklářství hned několik zcela nových hráčů. Oboru, kterému řada skeptiků předpovídala tichou smrt, věří řada úspěšných domácích byznysmenů, kteří o prodávané podniky svedli tvrdý boj. I díky jejich zájmu jsou ani ne rok poté, co se BCT octla v úpadku, její jednotlivé firmy rozprodány.

Tento týden získal nového vlastníka jako poslední klíčový podnik uskupení, novoborský Crystalex. Vlajkovou loď českého sklářství kupuje za 360 milionů korun společnost CBC Invest, za níž stojí dvaapadesátiletý majitel poradenské firmy Interkonsult Jiří Hudera ze Světlé nad Sázavou. Ten se neúspěšně ucházel o jinou prodávanou část holdingu - Sklo Bohemia ve Světlé. Tentokrát se spojil se slovenskou sklárnou Rona (ta se o Crystalex sama ucházela) a neznámým ruským partnerem. A vyhrál.

Tajuplný ruský investor vzbuzuje otazníky, Hudera sám ale ujišťuje, že není žádným bílým koněm ve službách ruského kapitálu.

"Ruský partner je čistě finanční investor projektu," říká Hudera, podle vlastních slov iniciátor celého uskupení. Ve sklářství není nováčkem. Kdysi pracoval jako asistent ředitele světelských skláren, spoluvlastnil sklárnu v Josefodole a byl i finančním ředitelem dnes již zkrachovalých Jihlavských skláren. V posledních letech poskytoval s Interkonsultem daňové poradenství.

Jak jsou rozloženy podíly Hudery, sklárny Rona a ruského investora ve společnosti CBC, společníci tají. Hlavním strategickým partnerem Crystalexu se ale má stát slovenská Rona, firma s podobným zaměřením na výrobu skla pro domácnosti.

"Měli jsme o spolupráci dlouho zájem. Nabízí se nám řada synergií. Můžeme s Crystalexem vytvořit velmi zajímavý středoevropský podnik v oboru," říká Radomír Matějček z vedení Rony, který nevylučuje do budoucna ani fúzi obou firem.

CBC Invest počítá zatím s obnovením výroby na čtyřech novoborských linkách, což dá práci zhruba 500 lidí - asi polovině původního stavu.

Dál chtějí vyrábět i v pobočce Crystalexu v Karolince, kde se konkurzní správkyni podařilo provoz po půlroční odstávce nedávno znovu rozjet.

Obnovení výroby v Crystalexu přijde na desítky milionů korun a nedojde k němu dřív než v zimě. "Odstavené linky musí projít generálkami. Zastavení provozu byla pro podnik tragédie, opětovný start se velmi prodraží," říká Hudera.

Obtížné bude podle něj i získat ztracené pozice na trhu. Noví vlastníci počítají s odbytem hlavně v západní Evropě a v Rusku, kde by jim měly pomoci kontakty Rony a ruského partnera.

Sklárny postupně ožívají

Výroba v plném rozsahu by se měla znovu rozběhnout v ruční sklárně Crystalexu ve Vrbně pod Pradědem, kterou tento týden získala firma ALand obchodníka s auty Pavla Loudy.

Provoz by se měl během podzimu částečně rozjet i ve sklárně ve Světlé nad Sázavou, kterou už na jaře získala společnost Crystalite Bohemia (dříve Vivaria), za níž stojí podnikatel Lubor Červa. Ten je známý tím, jak v 90. letech vybudoval firmu Červa Export Import obchodující s pracovními oděvy a později na jejím prodeji ruskému investorovi vydělal údajně až miliardu korun. Po koupi světelské sklárny čelil obvinění, že ji získal pro původní vlastníky skupiny BCT, podnikatele Radovana Květa a JanaSoučka, kteří celé uskupení přivedli na buben. Důkazy pro to se ale nenašly.

Od začátku srpna má svého vlastníka i nejperspektivnější podnik skupiny BCT, Sklárny Kavalier - výrobce laboratorního a varného skla značky Simax, jediný závod skupiny, který dokázal udržet provoz i při konkurzu. Firmu získal miliardář Otakar Moťka.

Stejně jako Červa či Louda je v oboru nováčkem: své údajně až dvě miliardy korun vydělal především v zemědělství, energetice a chemii, kde nakupoval firmy, jež po restrukturalizaci výhodně prodával. Dnes figuruje v sedmnácti společnostech, vesměs realitních, vybudoval i biolihovar ve Vrdech.

Moťka chce hlavní sortiment v Kavalieru zachovat a přitom se ještě víc zaměřit na produkci skleněných součástí pro sluneční elektrárny.

Moťka byl také jedním ze tří neúspěšných zájemců o koupi novoborského Crystalexu. Fakt, že ho ve finále porazil Hudera s partnery, mu zřejmě nevadí: "Myslím, že se Nový Bor dostal do těch nejlepších rukou," prohlašuje. Zároveň nevylučuje, že spolu mohou jednotlivé části dnes již neexistující skupiny Bohemia Crystalex Trading opět začít kooperovat.

"Určitě k nějaké formě spolupráce mezi nimi dojde, třeba na zahraničních trzích. Všichni noví majitelé firem z holdingu jsou rozumní, dali do toho své vlastní peníze, a na spolupráci mohou jen vydělat. A nejsme navzájem konkurenty," řekl HN Moťka. Určitou formu spolupráce s dříve sesterskými firmami nevylučuje za Crystalex ani Radomír Matějček z Rony.

Věřitelé většinou ostrouhají

I přes krizi se tak zdá, že české sklářství může kolaps své největší skupiny přežít relativně ve zdraví. Jinou otázkou je, nakolik se z rozprodeje jednotlivých částí BCT podaří uspokojit pohledávky konkurzních věřitelů.

Většina majetku skupiny je prodána, zbývají jen nevýrobní aktiva řádově za miliony korun. Prodej zatím vynesl kolem miliardy, dluhy skupiny jsou zhruba desetinásobné.

"Protože některé pohledávky jsou uplatňovány duplicitně v různých dceřiných firmách, je problém přesně vyčíslit celkové nároky věřitelů skupiny.Těžko tak říct, jaké procento pohledávek se podaří uspokojit," říká Dalibor Hlaváč ze společnosti Deloitte, která organizovala prodej části majetku.

Hlaváč předpokládá, že se ke svým nárokům dostanou ve slušném rozsahu takzvaní zajištění věřitelé, zatímco na nezajištěné mnoho majetku nezbude.


Noví vládci Bohemia Crystalex Trading

Hlavní závod Nový Bor, sklárna v Karolince

kupec:

- CBC Invest

Kdo za ním stojí:

- Jiří Hudera (bývalý člen managementů tří sklářských firem, bývalý spolumajitel dvou skláren, vlastník poradenské firmy Interkonsult)
- Slovenská sklárna Rona,
- Neznámý ruský investor

Cena:

360 mil.Kč


Ruční výroba Vrbno pod Pradědem

kupec:

- ALand Europe

Kdo za ním stojí:

- Pavel Louda, obchodník s auty

Cena:

6,5 mil. Kč


Obchodní společnost Bohemia Crystal Selb

kupec:

- Norbert Ullmann, německý podnikatel

Cena:

90 mil. Kč


Kavalier Sázava

kupec:

- Ojgar

Kdo za ním stojí:

- Otakar Moťka, český miliardář (zemědělství, energetika, správa nemovitostí)

Cena:

400 mil. Kč


Sklárna ve Světlé n. Sázavou

kupec:

- Vivaria, přejmenována na Crystalite Bohemia

Kdo za ním stojí:

- obchodník Lubor Červa, zakladatel a bývalý majitel firmy Červa Export Import, ve své době největšího hráče na trhu s pracovními oděvy

Cena:

160 mil. Kč


Sklárna Bohemia Poděbrady

kupec:

- Crystal Bohemia

Kdo za ním stojí:

- Pavel Louda, obchodník s auty a další podnikatelé z Nymburska

Cena:

61 mil. Kč

Celkové dluhy sklářské skupiny víc než 10 miliard korun

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist