Poradní výbor Evropské unie, který tvoří zástupci jednotlivých členských zemí unie, odmítl včera návrh Evropské komise na prodloužení antidumpingových cel na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu o 15 měsíců. Agentuře Reuters to sdělily zdroje informované o hlasování výboru. Komise však i přes porážku ještě chce, aby o jejím návrhu příští měsíc hlasovali ministři členských zemí EU.
Cla dělí EU na dva tábory
V otázce cel na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu se země Evropské unie rozdělily na dva tábory. Podle jednoho ze zdrojů se proti plánu postavilo patnáct členských států, deset z nich podpořilo Evropskou komisi a dva se zdržely hlasování. Výsledek odpovídá dosavadní situaci, kdy je většina zemí EU pro zrušení cel a proti stojí jen země se silnou domácí výrobou obuvi.
Evropská komise v roce 2006 pod tlakem výrobců z některých zemí, kteří obvinili Čínu a Vietnam z dotování levné výroby obuvi, uvalila na dva roky antidumpingová cla ve výši 16,5 procenta na dováženou obuv z Číny a deset procent na obuv z Vietnamu. Brusel pak cla loni v říjnu přechodně prodloužil do přezkoumání situace, přestože většina členských států byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace (WTO).
Minulý měsíc pak Brusel přišel s kompromisním návrhem, který měl usmířit Peking s globálními výrobci obuvi a nerozhněvat protekcionisticky zaměřené země vesměs z jihu Evropy. Evropská komise navrhovala prodloužení cel pouze o dva roky namísto pěti. Navíc by se podle tehdejšího návrhu nemusela platit cla za dětskou a sportovní obuv. V normálním případě mohla komise navrhnout zavedení "definitivních cel" na pět let.
Češi chtějí clo zrušit
Evropská komise se snaží najít kompromisní řešení tak, aby návrh našel podporu u potřebné většiny rozhodujících hráčů na evropském trhu. Země EU totiž rozděluje v otázce zavedení cel především skutečnost, zda v daném regionu je či není obuvnická výroba.
U zemí s tradičním obuvnickým průmyslem, jako jsou Španělsko, Francie nebo Itálie, je zájem o zavedení cel jednoznačný. Země, které výrobu svých tradičních značek z cenových důvodů přesunuly do Číny, se clům pochopitelně brání.
Okamžité zrušení cel ještě před Vánocemi, tedy klíčovým obdobím pro obchodníky a spotřebitele, podporuje také Česká republika.
Čínští obuvníci zažívají nejhorší rok v historii a větší otevření evropského trhu by uvítali, protože v době hospodářské krize přicházejí o zakázky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist