Nejen klavíry a pianina živí letos jejich předního evropského výrobce hradecký Petrof. Od začátku roku vyrábí i luxusní nábytek a "přidruženou výrobu" nedávno rozšířil o další obor - reprosoustavy pro profesionální studia ve světě. První kusy putovaly na trh teď před Vánocemi. Doplňková výroba má alespoň trochu zmírnit propad tržeb, způsobený celosvětovým poklesem zájmu o klavíry.
Podle jednatelky továrny Zuzany Ceralové Petrofové, která pochází už z páté generace zakladatele Antonína Petrofa, si museli i její předci podobným způsobem poradit v době krizí. "Už můj děda si pomáhal za první velké krize ve 30. letech, kdy se v továrně na piana vyráběly železniční pražce. Stejně tak jeho potomci za války byli vděčni za státní zakázky a nepohrdli výrobou bedýnek na munici, jen aby továrnu uchovali v chodu," říká nynější většinová majitelka Petrofu.
Pětina tržeb
První reprosoustavy, které Petrof vyrábí pod značkou Daniel Hertz na základě podnětu amerického hudebníka a manažera Marka Levinsona, putovaly před Vánocemi do Hongkongu, Soulu a New Yorku. Spolu s výrobou luxusních interiérů, kuchyní, nábytkového vybavení jachet nebo letadla, masivních stolů a podobně tvoří reprosoustavy přes 20 procent tržeb.
Ty ale podle Petrofové budou letos i tak mírně nižší než loňských 330 milionů. "Podstatnou část totiž stále tvoří drahé klavíry, jejichž odbyt vzhledem k propadu poptávky klesá," říká jednatelka Petrofová. Žena, která už v roce 2004 zachránila drastickými škrty nákladů společnost před konkurzem, prý nevidí nynější situaci už tak černě. V minulých letech byl Petrof, který žije jako další zdejší výrobci hudebních nástrojů především exportem, po dlouhé době opět v zisku.
Firmě Amati se daří
I přes konkurenci laciných výrobců z Asie zvládá boj s krizí letos i druhý největší výrobce v Česku - kraslický Amati Denak. Všechny zakázky na dodávky především žesťových nástrojů podle ředitele a spolumajitele Václava Hniličky továrna teď ani nestíhá vyřizovat a po nedávném propouštění by teď Amati, firma s obratem přes 200 milionů a 240 zaměstnanci, potřebovala spíš několik lidí přibrat. Především kvalifikovaných odborníků ke konečné montáži.
Petrof je na krize zvyklý. Tahle už je čtvrtá. - čtěte ZDE
Zuzana Ceralová-Petrofová: V krizi si lidé nákup piana odpustí - čtěte ZDE
"Ubylo nám letos zaměstnanců, ale teď na podzim díky spolupráci s naším největším odběratelem v Americe nemáme se zakázkami žádný problém. Loni jsme byli ve ztrátě, letos věřím, že hospodářský výsledek alespoň dotáhneme k nule," odhaduje Hnilička. Amati tak podle něj zatím neplánuje žádnou "přidruženou výrobu" podobnou té u Petrofu.
Obě firmy mají jednu výhodu - krizí si prošly ještě předtím, než dorazila ta celosvětová. Kvůli nespláceným úvěrům musela Amati i Petrof začít s propouštěním a dalšími úsporami nákladů ještě před letoškem.
Na soudní tahanice a přerušenou obchodní spolupráci na nejdůležitějším exportním trhu - USA - ale doplácí třetí z největších výrobců nástrojů v Česku - Strunal (někdejší Cremona) z Lubů u Chebu. Výrobce houslí, kytar a dalších strunných nástrojů ovládá od letoška majoritním podílem akcií ředitelka Ivana Stolařová. Strunal shání zakázky, kde se dá, a letos zřejmě mírně navýší loňské stomilionové tržby, ale skončí rok ztrátou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist