V roce 2009 se vývoj komoditního trhu podobal jízdě na horské dráze. Poté, co byl zadušen příchodem krize v roce 2008 ještě více než akciové trhy, nabral loni druhý dech a ceny mnohých komodit pokořily letité rekordy. Komoditní index CRB Reuters/Jefferies posílil loni o 24 procent, což je největší nárůst od roku 1973. Zásluhu na tom mají zejména měď, cukr, ropa a zlato, jejichž ceny stoupaly raketovým tempem.
Trh táhl z hlubin zájem investorů, kteří hledali únikový východ před hrozící inflací. Průmyslové kovy podpořilo oživování ekonomiky. Významnou roli sehrál i příliv levných peněžních prostředků. "Velká část peněz, získaných díky nízkým úrokovým sazbám a poskytování neomezených úvěrů centrálními bankami, neskončila v reálné ekonomice, ale začalo se s nimi hrát na finančních a komoditních burzách," uvedl pro HN analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Tento trend ilustruje zpráva z Číny, že tamní chovatelé prasat začali loni na podzim hromadně skupovat měď, jejíž cena stoupala. Farmáři totiž získali snadný přístup ke kapitálu díky vládnímu stimulačnímu balíčku, který napumpoval do ekonomiky téměř 600 miliard dolarů. Díky němu se čínský drak vzpamatoval a začal lačnit po komoditách.
Silná poptávka tohoto největšího světového spotřebitele mědi, hliníku a niklu a obavy ze stávek v chilských dolech se výrazně podepsaly na ceně mědi, která se stala rekordmanem roku 2009. Kov loni podražil o 135 procent, což představuje nejvyšší nárůst za nejméně tři desetiletí.
Hliník: Po pádu následoval růst cen
Také cena hliníku, která zaznamenala v roce 2008 jeden z nejprudších pádů, vzrostla loni o 48 procent. Současná cena suroviny využívané v automobilovém průmyslu se pohybuje okolo 2200 dolarů za tunu.
Podobně je na tom palladium, jehož cena stoupla o téměř 112 procent. Polovinu celkové těžby palladia, které se na konci roku obchodovalo okolo 410 dolarů za unci, spotřebuje automobilový průmysl. Cena drahého kovu tedy rostla hlavně díky šrotovnému.
Krize podpořila i stříbro, jehož cena se od počátku roku vyšplhala o 46 procent a překonala tak v rychlosti růstu svého zlatého "bratra". I na stříbro investoři spoléhali jako na bezpečné úložiště peněz. Kov navíc profitoval z toho, že se více než z poloviny používá v průmyslu, zatímco u zlata je to jen 10 procent. Sníženou poptávku klenotníků tak dokázalo přebít oživování průmyslu.
Rekordní výkon předvedl i cukr, který během roku podražil o 127 procent až na historické maximum 27,26 centu za libru. Cena stoupala kvůli zhoršené úrodě nejvýznamnějších pěstitelů - Brazílie a Indie. Obě země sužovala nepřízeň počasí. Cenu pak podpořila i sílící poptávka a slábnoucí dolar. "Růst jsme předvídali, ale rozsah vzestupu a dosažení historických rekordů nás překvapily," komentuje Tomčiak.
Opačným směrem se loni vydal zemní plyn, jehož cena se během roku propadla o 27 procent. Klesající trend měl na svědomí upadající americký průmysl, který poptává 29 procent celosvětové produkce. Analytici společnosti Colosseum navíc předpovídají pro tento rok pokles těžby zemního plynu v USA o 2,6 procenta.
Žádná změna. Čína predikuje růst ekonomiky o osm procent - čtěte ZDE
ANIMACE Čína se rychle otřepala z krize, bohatne a táhne svět z recese - čtěte ZDE
Názory na letošní vývoj cen komodit se různí. Shoda ale panuje u zlata, jehož cena bude podle většiny analytiků dál růst. Tomčiak však neočekává podobnou výkonnost komoditního trhu jako loni. "Růst ceny čekáme u sójového komplexu, bavlny a kávy kvůli menšímu zvýšení produkce oproti spotřebě. Skeptičtí jsme u průmyslových kovů, protože světové zásoby jsou vysoké. Velké těžební firmy se také chystají obnovit část pozastavené produkce," říká. Naopak Ole Hansen ze Saxo Bank věří v růst. "Příliv investic do komodit bude pokračovat," domnívá se.
O komoditách hovořil i "Doktor Zkáza" Marc Faber na Fóru Hospodářských novin. "Sílící mezinárodní napětí bude mít nepříznivé dopady na trhy s aktivy. Stále důležitější proto bude mít v portfoliu nikoli deriváty, nýbrž mít fyzicky k dispozici komodity," prohlásil.
Akcie těžebních firem z londýnské burzy, které loni nejvíce rostly
Kazakhmys
475 %
1328 GBp/akcie
Vedanta resources
327 %
2611 GBp/akcie
Fresnillo
244 %
792 GBp/akcie
XSTRATA
209 %
1121 GBp/akcie
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist