Po loňském roce, kdy se Peking a Washington vyhýbaly politickým sporům, se v jejich vzájemných vztazích nyní vrší konflikty. Nejnovější známkou je čínské varování, aby se prezident Barack Obama nesetkával s tibetským duchovním vůdcem, který má tento měsíc navštívit Spojené státy. Ču Wej-čchün, který má v čínské komunistické straně na starosti styky s tibetskými exulanty, prohlásil, že taková schůzka by "vážně poškodila" vztahy mezi Čínou a USA.

Verbální protesty proti kontaktům západních politiků s dalajlamou patří k rituálům politiky Pekingu. Tentokrát však Čína spojila své varování s náznakem hrozby týkající se hospodářské situace ve Spojených státech. "Pokud se americký vůdce tentokrát rozhodne setkat s dalajlamou, poškodí to spolupráci mezi oběma zeměmi. A jak by to mohlo pomoci Spojeným státům překonat nynější ekonomickou krizi," zeptal se Ču v jasné narážce na fakt, že Čína patří k největším věřitelům USA.

Varování týkající se tibetského duchovního vůdce přichází těsně po ohlášené dodávce zbraní z USA na Tchaj-wan, který Peking pokládá za odštěpeneckou provincii. Dodávky v hodnotě 6,4 miliardy dolarů zahrnují baterie protiraketových střel Patriot, podmořských minolovek a vrtulníků a byly dohodnuty ještě za Obamova předchůdce George Bushe.

Obama se nedočkal odměny

Nynější americký prezident se během svého prvního roku v úřadě vyhýbal krokům, které by mohly komunistický režim v Pekingu dráždit. Za své podzimní návštěvy v Číně nekladl příliš velký důraz na obhajobu lidských práv a snesl i cenzuru svého televizního vystoupení.

Obama se však za svou vstřícnost nedočkal odměny v podobě spolupráce při řešení problémů spojených s jadernými programy Íránu a KLDR nebo s válkou v Afghánistánu. V této souvislosti proto vyzněl překvapivě pondělní úvodník oficiálního čínského deníku určeného zahraničním čtenářům: "Vzkaz musí být jasný. Pokud USA nerespektují základní zájmy Číny, nemohou od ní očekávat spolupráci v širokém spektru mezinárodních a regionálních problémů."

Slabá místa Pekingu

Čína svou kritiku Spojených států nemůže stupňovat bez omezení. Peking nyní nemůže mít velký zájem, aby spolu s USA zhoršil i vztahy s Tchaj-wanem, kde je u moci prezident usilující o dialog s Pekingem a kde opozice prosazuje vyhlášení nezávislosti ostrova, což by Peking, jak již dříve opakovaně varoval, vnímal jako nepřátelský akt. Dodávka amerických zbraní navíc sice posiluje obranyschopnost Tchaj-wanu, ale nezahrnuje ty zbraně, o které by vláda v Tchaj-pej nejvíce stála, například špičkovou verzi letadel F-16.

Konzervativci ve Spojených státech se domnívají, že prezidentu Obamovi, pokud se bude chtít vyhnout dojmu, že je slabý, nezbude než se s dalajlamou nyní setkat. "Byla by chyba vyvolávat dojem, že co se týče dalajlamy, tak je budeme poslouchat," řekl Walter Lohman z Asian Studies Center z Heritage Foundation. Podle něj je Peking přesvědčen, že má nyní navrch, a snaží se toho co nejvíce využít. Jak včera uvedla agentura AFP mluvčí Bílého domu oznámil, že Obama se s dalajlamou sejde.


Palčivé body

Zbraně na Tchaj-wan

Spojené státy v pondělí ohlásily, že dodají na ostrov zbraně v celkové hodnotě 6,4 miliardy dolarů. Peking na protest okamžitě přerušil vojenské vztahy s Washingtonem a zastavil dialog o strategické bezpečnosti, kontrole zbrojení a o šíření jaderných zbraní.

Spor o kontrolu internetu

Americká společnost provozující internetový vyhledávač Google v lednu pohrozila, že se stáhne z Číny, pokud tamější úřady budou nadále cenzurovat obsah sdělení na internetové síti. Vláda USA Google v jeho sporu s Pekingem oficiálně podpořila.

Dalajlama

Komunistický režim v Číně varoval, že pokud se prezident Barack Obama setká s tibetským duchovním vůdcem za jeho únorové cesty do Spojených států, "vážně to poškodí" vztahy mezi oběma zeměmi. Dalajlama žije od roku 1959 v indickém exilu.



ČÍNA TLAČÍ NA USA
Čína vzkázala USA, že případná schůzka mezi prezidentem Barackem Obamou (na snímku) a tibetským duchovním vůdcem dalajlamou by výrazně zhoršila vztahy mezi oběma zeměmi. Je to další krok Pekingu z poslední doby namířený proti Washingtonu.
FOTO: ČTK/AP

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist