Moje zkušenost advokáta se spory týkajícími se šikany není moc dobrá. V Česku zatím neexistuje veřejně dostupný rozsudek některého z vyšších soudů, kterým by byla zaměstnanci v diskriminačním pracovněprávním sporu přiznána náhrada nemajetkové újmy v penězích.
V každém případě dosti často úspěch sporu stojí a padá s tím, že zaměstnanci jsou optimisticky přesvědčeni o tom, že stačí oznámit, že byli šikanováni nadřízeným. Někde v novinách si přečetli o principu obráceného důkazního břemene. A myslí si, že stačí jen označit viníka.
Ale pravda to samozřejmě není, je to matoucí vysvětlení, protože obrácené důkazní břemeno v diskriminačních sporech neznamená, že by dotyčnému stačilo u soudu jen tvrzení, že je šéf šikanuje.
Zaměstnanec musí tyto skutečnosti doložit a předložit důkazy. Zaměstnavatelé se pak v řízeních před soudem brání tím, že dokazují opak.
To znamená, že se snaží dokázat, že se všemi zaměstnanci zacházejí rovným způsobem.
Obrácené důkazní břemeno v diskriminačních sporech neznamená, že by někomu stačilo u soudu jen tvrzení, že je šéf šikanuje.
DOMINIK BRŮHA
Advokát, odborník na pracovní právo. Publikuje v odborných časopisech Práce a mzda, Mzdy a personalistika, Právo a zaměstnání.
FOTO: ARCHIV HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist