Představitelé rozpuštěné krajně pravicové Dělnické strany (DS) půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Na sobotní tiskové konferenci v Praze to novinářům řekl předseda DS Tomáš Vandas. Do nového subjektu se podle něj přesune i členská základna.

Před místem konání tiskové konference hlídkovali policisté. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana sledovali, zda se někdo nebude veřejně hlásit k DS nebo ji propagovat.

Soudci ve středu uvedli, že našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera.

"Nás takový verdikt nemůže v žádném případě zastavit ani odradit od naší činnosti, a právě proto jsme se rozhodli, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách na jaře tohoto roku kandidovat jako Dělnická strana sociální spravedlnosti," uvedl Vandas.

Členská základna DS nyní podle něho čítá téměř 1000 členů. Vandas podle svých slov počítá s tím, že do DSSS se přesune 90 procent členů a místních organizací.

DS sice podá proti středečnímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o jejím rozpuštění ústavní stížnost, její představitelé však podle Vandase nechtějí riskovat, že by Ústavní soud verdikt NSS potvrdil po podání kandidátek, ale ještě před volbami, takže by byla DS z voleb vyřazena. "Dále také existuje nebezpečí, že by v případě zvolení našich kandidátů do Poslanecké sněmovny a v případě potvrzení verdiktu Nejvyššího správního soudu došlo k tomu, že by tito lidé ztratili svoji politickou stranu, za kterou byli zvoleni," řekl Vandas. Šance strany na zisk poslaneckého mandátu jsou však mizivé.

Volební kampaň povede Vandas, který předpokládá, že do ní strana vloží celkem asi 500 tisíc až 600 tisíc korun, včetně volební kauce, která činí asi 200 tisíc.

DSSS sídlí na stejné adrese jako DS. V čele DSSS stojí od prosince 2006 Hana Pavlíčková, matka Vandase. DSSS vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů republiky České (SOČR). Založil ji Tomáš Magnusek z Náchoda (nyní spisovatel, herec a producent) a prvním předsedou se stal bývalý politický vězeň Jan Broj, který byl v letech 1990 až 1992 poradcem prezidenta Václava Havla. Strana neměla téměř žádné členy a prakticky nefungovala.

Po roce Magnusek odešel a subjekt se pod názvem Demokratická strana sociální spravedlnosti stal členem koalice Právo a Spravedlnost, v níž byly například hnutí Národní sjednocení a také DS. Právě představitelé DS původní stranu ovládli a dosadili do čela Hanu Pavlíčkovou. Současný název Dělnická strana sociální spravedlnosti je platný od listopadu 2008.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist