Stát udělal první zásadní krok k omezení miliardových daňových podvodů s benzinem. V minulých dnech předal Evropské komisi žádost o výjimku v účtování daně z přidané hodnoty (DPH) u motorových paliv. Výjimka má umožnit přenést v Česku povinnost platby DPH z dodavatele na odběratele, to znamená v celém řetězci obchodníků až na koncovou čerpací stanici.

Rozsáhlé podvody totiž dosud fungují způsobem, který je z hlediska zákonů prakticky nepostižitelný. V řetězci několika firem, které si benzin a naftu navzájem prodávají, ještě než doputuje k pumpám, překupník deklaruje platbu DPH a uplatní nárok na její vrácení, ale krátce před termínem platby jeho firma zkrachuje kvůli vykonstruované pohledávce jiné firmy, registrované třeba na Kypru nebo Kajmanských ostrovech.

Úmysl těžko někdo dokáže

Platbě DPH tedy nemůže dostát, ale trestní postih se nekoná, jelikož překupníkovi nikdo nedokáže, že by se platbě daně vyhnul úmyslně. Podle zástupců ministerstva financí i samotných petrolejářů je přenesení platby DPH na odběratele účinný způsob, jak na jedné straně omezit okrádání státní pokladny a na druhé straně výdělky podvodníků.

Má to ale háček. Česko se sice dovolává opatření, která evropská směrnice o společném systému DPH umožňuje, ale v oblasti motorových paliv by šlo zatím o jedinou výjimku mezi všemi členskými státy. A její schválení vůbec není jisté.

"Očekáváme, že vyjednávání bude náročné, nicméně v současné době jsou podány i žádosti jiných členských států na zavedení systému reverse-charge na některé jiné komodity, takže můžeme očekávat, že povolení bude předmětem vyjednávání hlavně mezi ministry financí členských států," připomíná za ministerstvo financí ředitelka odboru Legislativa nepřímých daní Blanka Mattauschová.

Podle pravidel unie totiž musí o schválení takovéto výjimky rozhodnout jednomyslně Rada EU, která je složená právě z ministrů financí jednotlivých zemí.

Výjimka v účtování DPH také řeší jen část způsobů, jakými podvodníci šidí státní kasu. Jindy totiž překupník kalkuluje státu DPH ne z celkové ceny paliva, ale jen základní ceny bez připočtené spotřební daně. Nebo dovozci deklarují tranzit přes Česko, ale benzin "složí" bez úhrady daní už u zdejších odběratelů.

Nekalá konkurence

"Dávno upozorňujeme na to, že některé pumpy prodávají řidičům palivo za ceny, které jsou výrazně nižší, než je ta nejnižší možná nákupní cena podle rotterdamské burzy. Toho nelze docílit jinak než s využitím paliva s nezaplacenou daní. A tedy okradením státu," připomíná Martin Durčák, šéf největší pumpařské sítě v zemi - Benziny.

Distributoři přicházejí podobnou nekalou konkurencí ročně o miliony na tržbách. A stát řádově přichází podvody s DPH a spotřební daní o miliardy. Přesnou sumu nikdo nedokázal vyčíslit, ale nejnižší odhady mluví o dvou až třech miliardách.



LACINÝ, A TEDY NEZDANĚNÝ?
Petrolejáři varují - výrazně laciné pohonné hmoty mohou pocházet od podvodníků.
FOTO: ARCHIV HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist