Ceny benzinu a nafty
(k 7. březnu )

30,81 Kč za litr Naturalu 95 se o víkendu platilo v průměru na českých pumpách. Za týden tak cena podle společnosti CCS narostla o 37 haléřů, a je tak nejvyšší od konce září 2008.

Kraj Natural 95 Nafta
Celá ČR 30,81 29,22
Hl. m. Praha 31,29 29,71
Jihočeský 30,16 28,73
Jihomoravský 31,28 29,87
Karlovarský 30,73 28,96
Královéhradecký 30,67 28,96
Liberecký 30,63 29,04
Moravskoslezský 30,43 28,87
Olomoucký 30,59 28,96
Pardubický 30,73 28,83
Plzeňský 30,97 29,44
Středočeský 31,04 29,40
Ústecký 30,52 28,95
Vysočina 31,42 29,72
Zlínský 30,91 29,65
  Zdroj: CCS

Žádná dobrá zpráva nečeká v následujících dnech na řidiče. Ceny pohonných hmot a především pak benzinu stoupají závratným tempem. A následující dny nebudou výjimkou. V minulých týdnech za to mohly klasické vlivy - především růst světových cen ropy, případně oslabující koruna k dolaru.

Tentokrát je za drahým benzinem ale zřejmě prozaičtější důvod. Obchodování na rotterdamské burze a tedy i ceny v Evropě, Česko nevyjímaje, ovlivnila před týdnem skončená osmidenní stávka v šesti rafineriích francouzského Totalu.

Odboráři vyřadili z provozu ve Francii zdroje, které se podílejí na zásobování poloviny z celkem 12,5 tisíce francouzských pump. Rafinerie sice už víc jak týden postupně obnovují provoz, ale akutní potřeba náhrady pohonných hmot zvedla jejich ceny. Jiné vysvětlení lidé z branže pro aktuální vývoj na burze v Rotterdamu nemají. Nasvědčuje tomu i to, že tentokrát se zdražení benzinu týká výhradně jen Evropy. Amerika, jejíž zásoby benzinu jindy ovlivňují i ceny na starém kontinentě, výrazně s cenou paliv nezahýbala.

Ceny, za jaké se dnes v Česku prodávají pohonné hmoty, byly k vidění naposled před rokem a půl. Aktuálně se prodává litr Naturalu 95 podle republikového průměru kartové společnosti CCS za 30,81 korun, ale v některých lokalitách u dálnic nejsou výjimkou ani ceny v rozmezí 31 až 32 korun. Nafta je oproti průměru benzinu zhruba o půl druhé koruny lacinější, podle CCS v průměru litr stojí 29,22 korun

Nejvíce se zdražovalo v lednu

"Cena ropy v minulém týdnu zas tak výrazně nestoupala, je nyní těsně na hranici 80 dolarů, ani kurz koruny k dolaru tentokrát ke zdražení příliš nenahrává. Přesto musíme počítat v tomto týdnu u nás se zdražením benzinu řádově o desetníky na litru," popisuje situaci analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Naftu podle něj pumpaři výrazně zdražit nemusejí, její cena bude spíš stagnovat nebo mírně růst.

Tomu odpovídají i velkoobchodní ceny, které pro tento týden nastavili největší dodavatelé, například státem ovládaný distributor Čepro. Obchodníci od nich začátkem tohoto týdne nakupují benzin o 35 haléřů na litru dražší a naftu dražší o pět haléřů. "Nedělám si iluze, že by to samotní pumpaři v plné míře nepromítli do cen. Je možné ale počítat i s tím, že zdražení benzinu vyrovnají naftou, že zkrátka o něco méně zdraží benzin a víc, než by museli zdraží naftu," odhaduje zástupce jedné z obchodních firem.

K největšímu nárůstu cen u pump došlo za poslední měsíce hned začátkem roku. Prodejci okamžitě zareagovali na lednové korunové zvýšení spotřební daně.

Zejména v případě nafty se Česko rázem stalo pro tankující řidiče dražší než Rakousko a posléze i Slovensko, kde vláda od února na základě tlaku tamních autodopravců snížila spotřební daň z nafty. Polské pumpy byly lacinější než ty české už dávno. Dražší naftu tak ze sousedních zemí prodává jen Německo. A to jen s malým rozdílem. Čeští autodopravci tak od letošního roku tankují častěji za hranicemi než doma.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru