Silvio Berlusconi zatím před soud nepůjde. Italský parlament schválil ve středu večer zákon o tzv. oprávněném zaneprázdnění. Ten stanoví, že předseda vlády nemá povinnost uposlechnout předvolání k soudu, pokud se na stanovený den musí věnovat vládním úkolům. V tom případě stačí oznámení jeho advokátů.

Schvalování zákona spojila vláda s hlasováním o důvěře (toto volební období již 30.). Přinutila ji k tomu opozice, která předložila 1200 pozměňovacích návrhů. Žádný z nich ale neprošel, a hlasování tak pouze prohloubilo ostré spory mezi Berlusconim a opozicí, které se během poslední doby týkaly i nadcházejících regionálních voleb.

Ty proběhnou již 28. a 29. března. A protože se v Itálii po tomto datu nemají konat žádné další volby po dobu příštích tří let, je nadcházející hlasování považováno premiérem i opozicí za zásadně důležité.

V Římě ale před dvěma týdny došlo k situaci, která - kdyby neměla zásadní politické důsledky - by spíše připomínala klasickou italskou tragikomedii.

Předvolební tragikomedie

Představitel Berlusconiho koalice se nedostavil včas k soudu, kde měl předložit kompletní kandidátní listiny. Lépe řečeno: k soudu přišel včas, ale pak se vzdálil a vrátil se až v okamžiku, kdy zákonem stanovená lhůta vypršela a karabiniéři ho k okénku nepřipustili.

Vypukl skandál a představitel Berlusconiho koalice prohlásil, že "si na chvíli odskočil pro sendvič, protože měl hlad". Tato neobratná obhajoba asi měla zakrýt skutečnost, že na poslední chvíli musel na pokyn nadřízených něco na kandidátní listině změnit.

V Itálii není tajemstvím, že v Berlusconiho straně Lid svobody panují ostré spory mezi členy bývalé pravicové Národní aliance a premiérova hnutí Kupředu, Itálie. Ale místo aby představitelé Berlusconiho strany připustili chybu, začali okamžitě a hlasitě protestovat, že "levice chce 40 procent obyvatel v oblasti Lazia zbavit práva volit".

Berlusconi se také vypravil za prezidentem Giorgiem Napolitanem a žádal po něm, aby podepsal dekret pozměňující některé články volebního zákona, jenž by vládní straně umožnil účast ve volbách. Prezident však toto řešení odmítl.

Ohebná demokracie

Vláda nakonec sáhla k dekretu, který "vysvětluje některé články zákona", neboli stanoví, že není nutné být včas přímo u okénka, ale že stačí být v budově soudu, kde se kandidátní listina předkládá.

Prezident dekret podepsal, proti se ale postavila nejradikálnější část opozice, která na tuto sobotu svolala do Říma velkou demonstraci "na obranu demokracie".

Proti dekretu se však ohradil i správní soud a představitelé některých jiných regionů.

Korunu všemu nasadil ve středu sám Berlusconi prohlášením pro tisk, že "členové jeho strany se žádných chyb nedopustili a že všechno způsobila levicová opozice a několik zpolitizovaných soudců".

Dodal, že i jeho hnutí svolává do Říma na 21. března manifestaci, tentokrát "proti sovětskému pojetí demokracie, které je vlastní italské levici".

Za několik dní má o celé záležitosti rozhodnout Nejvyšší správní soud. Je velmi pravděpodobné, že najde nějaké šalamounské řešení a Berlusconiho koalice v Římě do voleb nakonec půjde.

Premiérova strana jistě utrpěla šrám, ale důvěra běžného Itala v instituce, které řídí stát, dostaly ránu mnohem větší.


OBĚŤ SPIKNUTÍ?
Premiér Silvio Berlusconi ve středu oznámil novinářům, že problémy jeho strany kvůli pozdnímu odevzdání kandidátky "způsobila levicová opozice a několik zpolitizovaných soudců".