Velvyslanci musí být lidé, kteří jsou rádi "on the road". Odhadují vývoj situace v cizí zemi a interpretují své závěry těm, kteří rozhodují v Česku. To není jednoduché. Na Dálném východě třeba existují dva výklady dějin, dvě logiky, dvě existence téhož. Najít místo, kde se zájmy dvou zemí protnou, bývá těžké.


Petr Kolář

Velvyslanec USA

Vystudoval filozofickou fakultu, a to hned dva obory. Jednak vědecké informace a knihovnictví a pak národopis (etnografii a folkloristiku). Roky 1991 a 1992 strávil na odborných stážích v Americe. Před revolucí si prošel řadou dělnických povolání od vrátného, uklízeče až po hlídače skládky. Kdoví, zda taková kvalifikace je v životopisu některého zahraničního velvyslance. Od roku 1989 se začíná věnovat otázkám bezpečnosti ve Výzkumném středisku pro otázky míru a odzbrojení ČSAV. Posléze působí v Ústavu pro soudobé dějiny ČSAV a v Institutu pro strategická studia. V roce 1993 přechází na ministerstvo zahraničí. Byl ředitelem odboru krajanských a nevládních styků a ředitelem 3. teritoriálního odboru - východní a jižní Evropa . Vypracoval se na poradce ministra zahraničí pro koordinaci zahraniční politiky. Jako velvyslanec působil ve Švédsku. V letech 1998 - 1999 byl poradcem prezidenta pro evropskou integraci a Balkán. V letech 1999 - 2003 se stal velvyslancem v Irsku. Post velvyslance v USA mu byl svěřen roku 2005. Spekuluje se o tom, že by mohl přejít na obdobný post do Ruska.


Michael Žantovský

velvyslanec Velká Británie

Je vystudovaný psycholog. Znalost lidských duší se zřejmě osvědčuje i v diplomacii. Po odchodu z výzkumného ústavu v Bohnicích odešel a pracoval na volné noze jako překladatel a tlumočník. Žantovský miluje angličtinu a překládá moderní prózu a drama. Pustil se třeba i do povídek Woodyho Allena, monografií Madeleine Albrightové či Henryho Kissingera. Na zastupitelských úřadech v Izraeli i nyní v Anglii mu určitě přišly vhod publikační zkušenosti pražského dopisovatele pro Reuters. Kdyby v zahraničí někdo nevěděl, kdo je Žantovský, pomůže "ten, kdo radil Havlovi". V roce 1999 byl jeho tiskovým mluvčím a poradcem. Ve vysoké funkci zhodnocuje zkušenosti z politiky. Byl v senátu, kde pracoval jako předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.


Jana Hybášková

bývalá velvyslankyně v Kuvajtu

Na Blízkém východě strávila třetinu života. Dětství prožila v Alžírsku, studovala arabistiku a orientalistiku na Filozofické fakultě v Praze, dostudovala v Káhiře. Sedm let byla ředitelkou odboru států Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí. Za své kariérní přednosti považuje znalost arabštiny, zkušenost života v totalitě a válečné velvyslankyně v Kuvajtu. Tyto ingredience jí výrazně pomohly i jako poslankyni Evropského parlamentu, kde rozhodně nebyla jen do počtu. O svých zkušenostech napsala dvě knihy. Éru válečné velvyslankyně popsala v knize Čekání na válku. Dozvíte se, jak žít na místě s úplně odlišnou mentalitou a zároveň být kdykoli připraven k evakuaci. Nebo to, že v roli nového velvyslance se musíte alespoň na 20 minut stavit na návštěvu za jinými velvyslanci. Ale je to skvělá příručka i o tom, jak ve válce fungují třeba média. Druhá kniha Zpověď Evropanky pojednává o tom, jak pracuje Evropský parlament, jak se tam lobbuje, fungují sekretariáty. Píše i o tom, jak přežít řadu jednání v sálech bez oken. Ženy ocení informace, jak se třeba na takovou hektickou kariéru dobře obout nebo jak mít zabalenou tašku, kdyby "něco". A to je v téhle branži neustále.

hak

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist