Verdikt brněnského soudu, který v případu Oděvního podniku (OP) odpírá hlasovací práva České spořitelně jako největšímu věřiteli OP, může podle vedení České bankovní asociace prohloubit ekonomickou recesi.

Spořitelna podala proti rozhodnutí odvolání. "Pokud jej odvolací soud zamítne, banky budou muset napříště počítat s tím, že například pouhé zřizování zástavního práva je připraví o aktivní účast v insolvenčním řízení, uvedl včera výkonný ředitel bankovní asociace Josef Tauber.

Brněnský krajský soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že pokud by se spořitelna, která má v zástavě majetek OP, stala členem věřitelského výboru, mohla by mít na celé řízení až příliš velký vliv. OP je od května v konkurzu, svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun.

"Toto rozhodnutí zhoršuje obecně nejen postavení věřitelů, ale zrcadlově též dlužníků v celé České republice. Jestliže totiž hrozí, že věřitelé přijdou o svoji jistotu hlasování ve věřitelském výboru, musí se dívat na každý obchodní případ mnohem konzervativněji než dosud. To znamená, že úplně u všech úvěrů automaticky vzrostlo riziko, a tím se zhoršilo hodnocení dlužníka," prohlásil Tauber.