Hospodářský model Číny, často obdivovaný díky dvoucifernému tempu růstu HDP, má jeden velký kaz. Růst se značnou měrou opírá o těžkou a špatně placenou práci. Obnažila to série sebevražd v obřím komplexu, jejž ve městě Šen-čen provozuje tchajwanská společnost Foxconn.

Největší světový smluvní dodavatel spotřební elektroniky, který již léta působí také v Česku, provozuje v těsné blízkosti hranice s Hongkongem průmyslový park Long-chua, který si co do velikosti nezadá s městem. Pracuje a bydlí v něm přes 400 tisíc čínských dělníků, migrantů z chudého venkova.

Proč si lidé berou život?

Obří komplex vznikl podle britského listu The Times jedině proto, aby Foxconn, součást koncernu Hon Hai Precision, snáze uspokojil globální hlad po levných technologiích.

Tchajwanci v nich dosahují úžasné produktivity práce. Díky tomu získali takové vážené odběratele, jako jsou například jihokorejský Samsung, americký Apple, japonská Sony či finská Nokia.

To vše se ale koncernu daří na úkor zaměstnanců. Kruté pracovní podmínky letos psychicky neunesl více než tucet lidí, kteří spáchali sebevraždu. A vedení tvrdí, že zabránilo nejméně dvaceti dalším.

Management Foxconnu pozval do továrny tým psychologů. Podle nich deprese a následné sebevraždy pramení z těžkého zklamání zaměstnanců. Za prací odešli tisíce kilometrů daleko v naději, že jim umožní slušně si vydělat a také si užít "městského stylu života", poznamenaává server BBC News.

Ale ve skutečnosti sedí u pásu i 12 hodin denně a vykonávají v rychlém tempu monotónní operace, to vše pod neustálým dohledem kamer. Často navíc musejí snášet hrubé zacházení ze strany managementu.

Neřídím cukrárnu, říká šéf

Tchajwanský magnát Terry Gou, prezident koncernu Hon Hai Precision, se hájí tím, že řídí tvrdý byznys, nikoli cukrárnu. Nyní oznámil, že v továrně zvýší měsíční mzdu v průměru o 20 procent. Aktivisté, organizující protesty proti špatným pracovním podmínkám, ale tvrdí, že nejde jenom o nízké platy. Podle nich se musí zásadně zlepšit celkové ovzduší v obří továrně, kde panuje téměř vojenský režim.

Terry Gou, podle letošního žebříčku amerického časopisu Forbes 136. nejbohatší člověk na světě se jměním kolem 5,5 miliardy dolarů (114,5 miliardy korun), několik hodin před poslední (čtvrteční) sebevraždou prováděl po továrně skupinu novinářů. Ukazoval jim například plovárnu a další sportoviště, kde mohou zaměstnanci relaxovat. Jenže tato zařízení zejí prázdnotou. Na sport už lidem nezbývají síly. Volný čas, kterého mají poskrovnu, většinou tráví u počítačů nebo s mobilem v ruce.

Podmínky v rozsáhlé průmyslové zóně nejsou podle Boye Lüthjeho z frankfurtského Ústavu pro sociální výzkum ve srovnání s podobnými továrnami v Číně zase tak špatné. Firma nově příchozím vyplácí čínským zákonem stanovenou minimální mzdu 900 jüanů měsíčně (necelých 2800 korun).

"Ale dělníci běžně pracují více než 36 přesčasových hodin měsíčně, což je zákonem povolený limit," konstatuje Lüthje v časopisu The Economist. Osazenstvo v čínské továrně Foxconnu se podle něho každý rok obměňuje ze 30 až 40 procent. Obchodní partneři na Foxconn tlačí, aby zjednal nápravu. Ale podle japonských analytiků by bylo naivní předpokládat, že kvůli sebevraždám přeruší výhodný byznys s Foxconnem jenom proto, aby si nepokazili svou image.


Byznys Foxconnu na čínské pevnině

800 000 počet zaměstnanců,

kteří pro firmu Foxconn pracují na čínské pevnině, z toho zhruba polovina v obřím průmyslovém parku Long-chua v Šen-čenu na hranicích s Hongkongem.

900 jüanů měsíčně

na tolik je čínským zákonem stanovena minimální mzda, kterou Foxconn platí nově nastoupivším zaměstnancům. V přepočtu je to necelých 2800 korun.

Rozsáhlý export

Čínské továrny Foxconnu vyvezly v roce 2008 výrobky za 55,6 miliardy dolarů (zhruba 1,163 bilionu korun), což představovalo 3,9 procenta celkového vývozu z Číny.

Zdroj: BBC, The Economist


více o sebevraždách v koncernu Hon Hai na http://ekonomika.ihned.cz


SLZY A HNĚV
Pozůstalí po dělnících, kteří spáchali sebevraždu - většinou skokem z okna - kvůli nelidským pracovním podmínkám, truchlí před obří továrnou Foxconnu ve městě Šen-čen.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist