Najít si práci nebylo pro mladé lidi čerstvě po škole už dlouho tak složité. V Česku je nyní nejvíce nezaměstnaných absolventů učilišť a středních škol od roku 2004.
Na vině je zejména doznívající ekonomická krize. Pracovní trh ještě nestačil pojmout středoškoláky z napjatých let 2008 a 2009 a úřady práce už nyní "obléhají" desítky tisíc dalších mladých lidí, kteří hledají místo v oboru, jež vystudovali. Volných míst nabízených úřady práce je však velmi málo - aktuálně jen asi 33 tisíc. Firmy navíc v době krize dávají přednost těm, kteří už mají alespoň nějakou praxi.
"Volných míst je nyní mnohem méně než v roce 2004 a 2005, kdy situace ohledně zaměstnanosti absolventů také nebyla nijak příznivá," říká analytička Daniela Chamoutová z Národního ústavu odborného vzdělávání. "Trh práce ještě nestačil absorbovat vlnu absolventů z předchozích dvou let, a už přichází další vlna v podobném rozsahu," řekla.
Poptávka po stavařích
Práci nyní neúspěšně hledá pětina těch, kteří v posledním roce obdrželi výuční list. U absolventů oborů s maturitou je nezaměstnaných deset procent. V letech 2007 a 2008, než naplno vypukla finanční krize, přitom tyto hodnoty byly o dost nižší.
"Hodně nezaměstnaných absolventů je hlavně ve skupině oborů gastronomie, hotelnictví a turismus, do problémů se dostávají také absolventi škol ekonomického zaměření s maturitou. Naopak relativně dobře jsou na tom elektrotechnici a stavební profese, po kterých je stále poptávka," říká Chamoutová.
Absolventi bez praxe rozšiřují řady nezaměstnaných. A bude hůř - čtěte ZDE
Práce za diplom? Absolventi musí o místo víc bojovat - čtěte ZDE
Bez praxe? Nezájem, slyší od firem čerství absolventi - čtěte ZDE
Dlouhodobá nezaměstnanost v počátcích pracovní kariéry je podle ní obzvlášť nebezpečná: "Studie potvrzují, že člověk, který se s neúspěchem setká už takhle na začátku, ztrácí motivaci na sobě pracovat. Časem se dostane do situace, kdy musí vzít jakékoliv místo, které je dostupné, i když si tam vydělá málo a je to mimo jeho obor," uvedla analytička. Podle ní se však situace začne brzy zlepšovat. "Odhadujeme, že od příštího roku by už nezaměstnaných absolventů přibývat nemělo," řekla.
Učební obory se navíc dlouhodobě potýkají s poklesem zájmu, mladí lidé dávají přednost relativně snadno dostupným oborům s maturitou. Nyní sice absolventi učilišť hledají místo obtížně, ale poté, co se ekonomika zase vzchopí, šikovní řemeslníci budou podle odborníků zase chybět.
Podle odborníka na učňovské školství Petra Laciny se učiliště musí v první řadě snažit navázat kontakt s firmami v regionu a "vychovávat" absolventy v souladu s místní poptávkou. "Tak je to běžné v okolních zemích, kde je učeň zároveň i něčím potenciálním zaměstnancem. To u nás nefunguje. U nás je pouze žákem školy a teprve po skončení se jde ucházet na trh práce o své budoucí povolání," řekl Lacina.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist