V Česku se rýsuje nová vláda. Ekonomika je po krizi oslabená, státní dluh roste a je třeba opět řešit vysokou nezaměstnanost. Srovnání ukazuje, jak se liší současná situace od těch po volbách v letech 1998, 2002 a 2006, kdy nastupovaly vlády premiérů Zemana, Špidly a Topolánka.


Inflace

(HDP ve stálých cenách v bilionech korun)

Sotva odezněly dopady "krize" konce devadesátých let, byla to vláda, kdo měl inflaci ve svých rukou. Hlavním motorem změn totiž byly změny daní a regulovaných cen. V roce 2008 se projevily i vysoké ceny ropy.

Výkon ekonomiky

(HDP ve stálých cenách v bilionech korun)

Současný pokles výkonu ekonomiky je na dlouhodobém grafu jen nevýrazným zářezem. Letos i příští rok má ekonomika podle prognóz opět růst a možná již příští rok dosáhne nového rekordu.


ČR podle posledních čísel statistiků

+2,2%

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí byla 22 748 korun. Jde o nejnižší nominální růst mezd za posledních deset let

-4,5%

Tržby obchodníků rychle klesají. Vysoká nezaměstnanost a mizivý růst mezd berou lidem chuť utrácet.

+10,9%

Průmysl v dubnu držel tempo růstu. Počet zakázek rychle roste, výroba se blíží úrovni roku 2008.

15,4 miliard koruny

I v dubnu se přebytek zahraničního obchodu držel vysoko. Vývoz meziročně roste o 13 procent.

-15,3%

Stavebnictví na svůj nový start stále čeká. Nových bytů se staví více, stavaře trápí nižší investice do infrastruktury


Rozpočet (v mld. korun)

(kolik procent příjmů rozpočtu si vyžádají povinné výdaje na základě zákonů, právních norem a mezinárodních závazků)





Státní dluh celkem (v miliardách korun)

 

Náklady na státní dluh (v miliardách korun)

 

Schodek státního rozpočtu

Vývoj schodku státního rozpočtu ukazuje, jak hospodářská krize Česko zaskočila. Od roku 2004 se dařilo schodek díky vyššímu výběru daní mírnit. Strukturální opatření ale chyběla.

HDP v porovnání s průměrem EU

(HDP v paritě kupní síly na hlavu, průměr EU=100%)

Po roce 1989 se odhadovalo, za jak dlouho se česká ekonomika dostane na evropskou úroveň. Česko se sice krok za krokem přibližuje evropskému průměru, země západní Evropy si ale udržují dostatečný náskok.

Nezaměstnanost

(v procentech)

Nezaměstnanost zůstávala v 90. letech ve srovnání s jinými postkomunistickými zeměmi nízká. Pak ale začala rychle růst a zmírnil ji až boom po vstupu Česka do Evropské unie. Nyní je kvůli krizi opět vysoká.


74.

Česko je podle žebříčku Doing Business v konkurenceschopnosti 74. nejlepší ekonomikou světa. Předchozí vlády navzdory proklamacím  zjednodušování podnikání nedokázaly vybojovat lepší umístění. Stačí se podívat do historie žebříčku. V roce 2006 bylo Česko padesáté, o rok později padesáté druhé, v roce 2008 už bylo šestapadesáté a loni 66. Letošní umístění tak znamená další propad. Výsledek je tak varováním, že jiné země jsou dravější.



Rating České republiky

Česko v porovnání s jinými zeměmi

Průměrná mzda (v prvním čtvrtletí každého roku)

Přístup domácností k internetu (v procentech)

Vývoj kurzu koruny k euru

Kondice Česka: HDP - inflace - státní dluh

+36 %

Ceny rostou, platy ještě rychleji. Dnes v Česku o 36 procent dráže než v roce 1998. Dvakrát vyšší jsou náklady na bydlení i na zdraví. Levnější je pouze oblečení. Průměrné mzdy se ale zdvojnásobily.

1 000 000 aut

Automobilový průmysl táhne ekonomiku Letos se má v Česku vyrobit zhruba milion osobních automobilů šesti značek. V roce 1998 šlo o třetinu počtu vozů i značek.


"Data z reálné ekonomiky přináší pozitivní výhled. Ale evropská dluhová krize a vlna rozpočtových škrtů napříč kontinentem přidělávají Česku čím dál tím více vrásek. "

David Marek, analytik Patria Finance

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist