Trh s evropskými korporátními dluhopisy náhle ožil. Potěšil tak investory, kteří se obávali, že dosavadní stagnace trhu vydrží až do léta.
Obvykle jsou totiž nejvytíženějšími měsíci pro trh s obligacemi květen a červen, protože se společnosti snaží vyřešit své účetnictví před prázdninami. Letos však vlivem evropské dluhové krize mnoho společností odložilo vydávání dluhopisů. Květen byl nejslabším měsícem v úpisu eurových dluhopisů, které vydávaly společnosti s ratingem na investičním stupni. Stejně tak kvůli krizi zklamaly banky, od kterých se očekávalo nejvíc úpisů.
Ale v posledních dnech se situace změnila. Díky vydání dluhopisů společnostmi American Movil, RTE a bankou RCI (spadá pod skupinu Renault) byl podle Sukiho Manna ze Société Générale minulý týden nejúspěšnější v úpisu od poloviny března.
Firmy celkem upsaly 4,2 miliardy eur (přes 108 miliard korun) v obligacích nominovaných v eurech. Připojily se i Deutsche Bank a banka Standard Chartered, které od dubna prodaly první podřízené dluhopisy - to znamená, že jejich držitelé dostanou v případě krachu firmy vypořádání až po splnění ostatních závazků.
"Společnosti si začínají uvědomovat, že situace na trhu se po určitou dobu nezlepší," myslí si obchodní ředitel Deutsche Bank Frazer Ross. "Pokud se podíváte na výzvy, kterým trh čelí, žádná z nich nepřejde rychle. Budou se tvořit jen okna, a ta by měly společnosti využít pro vydávání dluhopisů."
Přesto trvají pochyby, že nabídka bude slabá. "Nové úpisy přicházejí pozvolna, likvidita na trhu je nízká a pozorujeme celkovou neochotu obchodovat s dluhopisy. Léto přišlo brzy," říká Suki Mann. Někteří bankéři také očekávali, že se na trhu objeví rizikovější dluhopisy. Poptávka se však soustředí jen na obligace silných institucí. Podle Adama Corderyho z firmy Schroders za tím stojí to, že si investoři v době paniky zvykli na dluhopisy velkých společností a trh tak zůstává pro slabší firmy uzavřen.
Ironií je, že některé podniky nikdy nezískaly peníze prostřednictvím dluhopisů tak levně jako nyní. Díky tomu, že se investoři uchylují ke kvalitním dluhopisům se totiž snižuje rizikovost, podle níž jsou obligace oceňovány. Výnosy z obligací drží dole i nízká inflace. Dluhopisový trh povzbuzuje poptávka investorů, která ožila kvůli tomu, že dluhopisy nefinančních společností si letos vedly lépe než vládní dluhopisy nebo akcie. Ale společnosti se do upisování nehrnou. Mnoho z nich využilo růst úvěrového trhu k vydání nových dluhopisů již minulý rok.
Nyní jsou sice peníze levné, neplatí to však pro náklady spojené s vydáním dluhopisu - tedy vyplácení úroků z dluhopisů. "Pokud peníze nepotřebujete, jsou tyto náklady drahé. Alternativou je zefektivnit řízení aktiv a pasiv," říká Frederic Zorzi z BNP Paribas. To dělá British American Tobacco, jež nakupuje zpět své staré dluhopisy, aby mohla vydávat nové a využít nízké úrokové míry. Analytici se však bojí, že výnosy budou příliš velké. "Květen byl pro investory slabým měsícem a je nepravděpodobné, že ztráty brzy vykompenzují. Proto budou žádat podniky o vyšší rizikovou prémii na obligace," říká Cordery. Podle něj výnosy z firemních dluhopisů překonají za 12 měsíců výnosy z vládních obligací.
Úpisy celkem
4,2 mld.
eur vydaly firmy minulý týden v eurových dluhopisech.
Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist