Žádný z malých akcionářů Českých aerolinií, které v loňském roce prodělaly 3,7 miliardy korun, se nebude podílet na chystaném navyšování základního jmění společnosti.

Po městech Praha a Bratislava tuto možnost odmítla i Česká pojišťovna, která je mezi minoritními akcionáři největším a zároveň jediným soukromým subjektem. Právě její ochota investovat do ČSA tak mohla indikovat, nakolik firma vlastněná holdingem PPF Generali s podílem podnikatele Petra Kellnera, věří probíhajícímu restrukturalizačnímu plánu, který má aerolinie vrátit k zisku.

"Rozhodli jsme se, že nabídku navýšit kapitál v Českých aeroliniích nevyužijeme," říká stručně mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Největší akcionář - ministerstvo financí - do firmy vkládá 2,5 miliardy korun. Podíly ostatních akcionářů tak klesnou, jejich konkrétní podobu ale určí až definitivní rozhodnutí ministerstva financí, které má stále možnost navýšit kapitál ještě výrazněji. S touto variantou počítá usnesení valné hromady, podle předchozích vyjádření zástupců ministerstva financí ale zůstane pouze u vkladu 2,5 miliardy korun.

Navýšení kapitálu má Českým aeroliniím umožnit dokončení probíhající restrukturalizace, a tedy i přežití. Firma se loni ocitla ve finančních problémech. Akutní nedostatek hotovosti vyřešil až úvěr od státní firmy Osinek ve výši 2,5 miliardy korun. Tato pohledávka ale po zániku Osinku přešla na ministerstvo financí a to se rozhodlo ji kapitalizovat. Změna základního kapitálu aerolinií je vlastně jen účetní operací, při které český stát aeroliniím vymění svou pohledávku za 500 tisíc nových akcií. Tento krok schválila 20. května valná hromada.

Ministerstvo financí tento krok avizovalo již dříve a odeslalo do Bruselu dopis, ve kterém oznámilo, že se jedná o státní podporu ve snaze České aerolinie zachránit. Součástí dokumentace, která do Bruselu putovala, jsou i detaily restrukturalizačního plánu, který má dokázat, že firma využije vložené prostředky hospodárně a nezneužije je proti konkurenci.

Šéf aerolinií Miroslav Dvořák rozhodnutí vlády obhajoval také tím, že je firma velkým zaměstnavatelem - za poslední tři roky zaplatila na odvodech zdravotního a sociálního pojištění násobně více než 2,5 miliardy korun.

Evropská komise zkoumá, zda 2,5miliardová státní injekce není nedovolenou státní podporou, a pokud ano, rozhodne o případných sankcích.


Akcionáři ČSA

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist