S&P 500 (USA)
- 4,96 %
PX (Praha)
-0,17 %
Kdyby měli být analytici z Wall Street placeni podle toho, kolik doporučení na akcie jim ve skutečnosti vyjde, měli by letos do kapsy hodně hluboko.
Akcie, které před půl rokem označovali za jasná esa burz, se totiž během letošního roku výrazně propadly. A naopak - americké akcie, které si od finančních odborníků vysloužily loni v prosinci nejvíce doporučení na prodej, se v mnoha případech vyšplhaly mezi nejziskovější.
Například cenné papíry regionální banky Huntington Bancshares z Ohia radilo v prosinci dvakrát více analytiků prodávat než kupovat. Od začátku roku ale tento "jasný propadák" vynesl těm, kteří doporučení odborníků neuposlechli, již 63 procent, což je letošní čtvrtý největší skok v indexu Standard&Poors 500, píše agentura Bloomberg.
Hodnota akcií společnosti Eastman Kodak vzrostla o 14 procent. Celá třetina analytiků, kteří se zabývají jejich oceňováním, přitom na začátku roku doporučovala investorům, aby se jich zbavili.
Ke konci roku předpovídali analytici nejlepší výsledky společnostem, které podnikají v odvětvích nezávislých na hospodářském cyklu, jako je farmaceutický a potravinářský průmysl nebo firmy působící v oboru výpočetní techniky. Trhy se ale vyvíjely zcela opačně, když právě akcie podniků z odvětví citlivých na vývoj ekonomiky, jako jsou třeba banky, developeři a výrobci automobilů, vydělaly během první poloviny letošního roku v průměru 12 procent.
Naopak výkonnost těch akcií z indexu S&P 500, které obvykle na vývoj hospodářského cyklu nereagují, se letos zhoršila vzápětí poté, co ekonomové v lednu přehodnotili své odhady růstu HDP Spojených států z 2,7 na 3,2 procenta. "Pokud všichni vydávají jen pozitivní doporučení, pak se to okamžitě promítne do ceny. Pro další růst už ale není příliš prostoru," vysvětluje Barry James, který spravuje majetek v hodnotě dvou miliard dolarů v James Investment Research v Ohiu, proč se nákup těchto akcií nevyplatil.
Například největší světový nápojový koncern Coca-Cola, pro jehož akcie analytici v prosinci doporučovali 14krát nákup a pouze jednou prodej, ztratil od začátku roku už zhruba 12 procent.
Ještě tvrdší propad pak zaznamenal největší výrobce léčiv na světě Pfizer, jehož akcie nabraly na burze v New Yorku během prvních šesti měsíců ztrátu 28 procent. Ke konci loňského roku přitom 81 procent analytiků doporučovalo jasně jejich nákup.
České věštění? 50% úspěch
V Česku se v prosinci "věštilo z koule" o dalším vývoji na pražské burze o něco úspěšněji. Analytici odhadli trend budoucího růstu či poklesu správně zhruba v polovině případů. Netrefovali se při odhadu pro akcie Telefóniky O2, jimž na základě průměrných prosincových cen na burze a průměrné cílové ceny přisoudili zhruba 20procentní růst. Akcie O2 jsou ale nakonec po šesti měsících v mírné ztrátě.
Podobně velké růsty odhadovali experti také u firem CME, Philip Morris ČR nebo ČEZ, které si ale nakonec připsaly jen nepatrný zisk. Nejvíce správných doporučení dostaly akcie developera Orco, když se finanční domy shodly na jejich prodeji. Akcie Orca po šesti měsících znehodnotily zhruba o 24 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist