Přední americká banka Goldman Sachs se jen před několika dny vykoupila rekordní pokutou z podezření z podvádění svých klientů. Další její spor ale mezitím nabral na obrátkách.
Americká Komise pro vyšetřování finanční krize (Financial Crisis Inquiry Commisssion, FCIC) bance hrozí, že pokud komisi neposkytne údaje o obchodování s deriváty, pošle na ni vlastní auditory. Ti by důkladně "pročesali" bankovní systém Goldmanů a vytáhli si z něj potřebná data sami.
Listu Financial Times to sdělil předseda FCIC Phil Angelides. Podle něj totiž stále banka neposkytuje vyšetřovatelům požadované údaje. "Máme velice vážné pochybnosti o tom, zda nám Goldmani opravdu poskytují informace, které zaručeně mají," řekl Angelides.
Data o obchodování zejména s kreditními deriváty (credit default swap, CDS) jsou podle vyšetřovatelů klíčová pro odhalení propleteného systému, na kterém nyní stojí celý Wall Street a přispělo by k odhalení příčin finanční krize.
Jedná se tak o další pokračování vzájemné rozepře mezi bankou Goldman Sachs a FCIC. Vyšetřovatelé si na to, že s nimi banka odmítá spolupracovat, začali stěžovat už na začátku června.
Tehdy si FCIC vyžádala potřebné dokumenty, které banka nejprve poskytnout odmítla. Posléze ale svůj názor změnila a vyšetřovatele zahltila podle deníku The Telegraph během několika dní zhruba 20 miliony stránek dokumentů.
FCIC, která má celkem padesát zaměstnanců a musí Kongresu předložit závěry vyšetřování do konce letošního roku, poté obvinila banku ze záměrného zdržování vyšetřování. "Nechtěli jsme po nich, aby nám do kanceláře dovezli náklaďák starého papíru," zlobil se tehdy Angelides.
Vstřícnost vůči vyšetřovatelům ze strany Goldman Sachs mírně vzrostla až po slyšení členů nejvyššího vedení banky před FCIC na konci června. "Stále spolupracujeme s FCIC a jeho zaměstnanci," bránil minulý týden finanční ředitel banky David Viniar. V pátek banka například poskytla FCIC seznam 32 finančních institucí, u kterých se banka právě díky CDS zajistila proti pádu americké pojišťovny AIG.
Kvůli podivnému obchodování se složitými finančními produkty (tentokrát se zajištěnými cennými papíry, CDO) Goldman Sachs vyšetřovala i Komise pro cenné papíry (SEC). Banka se s ní nakonec dohodla na mimosoudním vyrovnání, které ji stálo 550 milionů dolarů, což dosud žádná finanční instituce na Wall Streetu nezaplatila. V souvislosti s aférou Abacus, při které měla banka v roce 2007 klamat své klienty, je ale stále obžalován viceprezident banky Fabrice Tourre.
Obchodování s CDO zajímá i další regulátory, a to sice americký Úřad pro regulaci finančního průmyslu. Ten podle informací agentury Bloomberg začal minulý týden vyšetřovat banky Morgan Stanley, Credit Suisse a Barclays.
NA NAŠI KOMISI SI NEPŘIJDETE
Phil Angelides, šéf Komise pro vyšetřování finanční krize, se už od června přetahuje s bankou Goldman Sachs o údaje o obchodování s finančními deriváty. Tentokrát bance pohrozil speciální kontrolou.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist