Drobným investorům z Česka se na burzách stále líbí. Neznepokojuje je ani fakt, že nejistota na trzích - už téměř dva roky po propuknutí finanční krize a pádu americké investiční banky Lehman Brothers - zůstává podle většiny analytiků nadále velká.
Dnes prostřednictvím pěti největších makléřských domů v Česku investuje na trzích téměř 80 tisíc lidí - to je zhruba dvakrát více než před dvěma a půl lety. Investorů "nováčků" je pak v roce 2010 už více než šest tisíc.
60:40 pro Česko
Další Češi letos vyrazili zhodnocovat své peníze na trhy i přesto, že v Evropě v průběhu roku panovala velká nervozita spojená s řeckou dluhovou krizí. Burzovní indexy, které během prvních tří měsíců roku výrazně posílily, svoje zisky ke konci června téměř vymazaly. Růst opět začaly až díky příchodu dobrých zpráv o výsledcích firem.
Podle dostupných údajů zobchodovaly společnosti Patria Direct, Fio a Broker Jet České Spořitelny během prvních šesti nebo tří měsíců pro své české klienty dohromady již více než 135 miliard.
V průměru přitom 60 procent z těchto peněz investovali lidé v Česku, zbylých 40 procent zamířilo do zahraničí, tedy podobně jako tomu bylo v minulosti.
Nejvíce přitom drobní investoři obchodovali prostřednictvím firmy Fio, která má aktuálně 36 tisíc klientů. Ti během prvního čtvrtletí, kdy se světovému i českému trhu výrazně dařilo, investovali přes 66 miliard korun, z čehož více než dvě třetiny vložili do akcií.
Podle společnosti Patria Direct, která má dnes 14 tisíc klientů - tedy zhruba o dva tisíce klientů více než před rokem, sice stále nových investorů přibývá, ale pomaleji než dříve. "Příliv nových klientů poklesl, nicméně stávající investoři přicházejí s novými penězi," říká obchodní ředitel Patria Direct Martin Kodýdek.
To je opačný trend, než tomu byl před rokem. Tehdy naopak obchodníkům klientů přibývalo, zatímco objem zobchodovaných akcií klesal.
I když mají Češi stále blíže k domácím investicím, podle makléřů se začínají daleko častěji dívat i za hranice, což dokazují i velmi slabé obchody na pražské burze. "Zatímco před krizí byl průměrný denní zobchodovaný objem přes 4 miliardy korun, nyní je to zhruba jen polovina," vysvětluje Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik FT.
Zisk v Praze i přes 50 procent
Přesto se na pražské burze, která v dubnu vyrostla nejvýše za jeden a půl roku a dnes se její index PX pohybuje okolo hodnoty 1190 bodů, dalo i letos slušně vydělávat.
Například ten, kdo nakoupil na začátku roku akcie Unipetrolu za 139,50 koruny, by dnes jejich prodejem vydělal 51 procent. Podobně ziskovou investicí se v průběhu sedmi měsíců staly i akcie těžební společnosti NWR, jejichž cena se vyhoupla o 41 procent na 227,60 koruny. Stejně tak se dařilo i akciím AAA, se kterými se ale obchoduje jen minimálně. Ty od ledna zvýšily svoji hodnotu téměř o třetinu.
"Aktuálně jsou jedněmi z nejzajímavějších akcií na burze v Praze akcie společností NWR a Unipetrol. Odhaduji, že Unipetrol svůj růst udrží a akcie těžařské NWR by svůj letošní zisk mohly ještě zvýšit," uvedl pro HN analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.
Na letošní výnosy nejúspěšnějších titulů světových burz ale nedosáhla žádná ze společností obchodovaných na burze v Česku.
Například na burze v Šanghaji se dalo vydělat i přes 90 procent investicí do společnosti Rising Nonferrous Metals. Jen o několik procent méně se pak zhodnotila nejvýnosnější akcie na burze v Londýně - ARM Holdings, která se teď obchoduje o 87 procent dráže než před sedmi měsíci. Nejvýnosnější akcie na Wall Streetu - Titanium Metals - pak svým majitelům letos přinesla 77 procentní zisk.
Zájem je i o komodity
Nejen do akcií ale Češi ukládali své bohatství. Dalším aktivem, o které je podle makléřských domů velký zájem, jsou komodity. "Klienti se zaměřují na výběr kvalitních evropských a českých akcií a na komodity," uvádí hlavní makléř společnosti BH Securities Bohumil Pavlica.
Podle ředitele klientské divize firmy Fio Marka Polka se zvýšil v Česku zájem také o americké futures, které umožňují investorům obchodovat s komoditami jako je ropa nebo zlato, ale i s měnami.
Příliv nových klientů v poslední době zpomalil, nicméně stávající investoři přicházejí s novými penězi.
Martin Kodýdek, obchodní ředitel Patra Direct
Pražská burza letos roste pomalu. Přesto se dalo na některých akciích slušně vydělat. Letošním lídrem je Unipetrol.
Pražská burza a nejúspěšnější akcie
Vývoj pražské burzy od začátku roku (index PX v bodech)
Nejvýnosnější akcie v Praze od začátku roku
Nejlepší ve světě
New York
(z indexu S&P 500)
Titanium Metals
+51,25%
Londýn
(z indexu FTSE)
ARM Holdings
+86,82%
Šanghaj
(z indexu Shanghai Composite)
Rising Nonferrous Metals
+91,25%
Nejvýnosnější akcie v Praze za poslední měsíc
Nejlepší ve světě
New York
(z indexu S&P 500)
Interpublic Group of Companies
+31,89%
Londýn
(z indexu FTSE)
Lloyds Banking Group
+32,54%
Šanghaj
(z indexu Shanghai Composite)
Double Coin Holdings
+55,13%
Co se dělo s nejobchodovanějšími tituly v Praze od začátku krize
80 tisíc lidí dnes investuje na burzách prostřednictvím pěti největších tuzemských makléřských domů. To je asi dvakrát víc než na začátku roku 2008.
60% peněz drobných investorů končí podle odhadů makléřů na českém trhu. Zbytek tvoří investice do zahraničních cenných papírů a komodit, které jsou stále oblíbenější.
6,51 % je letošní růst pražské burzy. Zisky indexu PX sice od začátku roku nejsou nijak oslnivé. Přesto se na jednotlivých akciích dalo vydělat i několik desítek procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist